| TrăieşteClipa a întrebat:

Exod 20:13
Sa nu ucizi

Exod 32:27
27. El le-a zis: "Asa vorbeste Domnul Dumnezeul lui Israel: "Fiecare din voi sa se incinga cu sabia; mergeti si strabateti tabara de la o poarta la alta, si fiecare sa omoare pe fratele, pe prietenul si pe ruda sa."
Samuel 22:19
Saul a mai trecut prin ascutisul sabiei cetatea preoteasca Nob; barbati si femei, copii si prunci, boi, magari si oi: toti au cazut sub ascutisul sabiei.
Iosua 6:21
21. si au nimicit-o cu desavarsire, trecand prin ascutisul sabiei tot ce era in cetate, barbati si femei, copii si batrani, pana la boi, oi si magari.

Intrebarea este, oile ce vina aveau?

Răspuns Câştigător
| UniverseIsMyLimit a răspuns:

Cam asa sta treaba... Eu nu cred in biblie, in rai si iad, nici in pacate. Daca eu am invatat de ce nu e benefic sa pedepsesc, de ce un Dumnezeu nu ar sti? Si cum poti iubi ceva de care iti e frica? Care te ameninta cu chinuri vesnice daca nu respecti anumite reguli? Nu cred in ce ne prezinta Biblia, nici biserica. Totusi am inteles ca viata mea e mai mult decat materie. Ma bucur de fiecare lucru, si am invatat sa zâmbesc din inima, pentru ca fiecare situatie are ceva de oferit, chiar daca initial par "bune" sau "rele". Si daca greselile ajuta la evolutia noastra ca oameni, ce sens mai au iadului si raiul? Daca Dumnezeu judeca, cum am putea noi sa nu judecăm? Uf, deviez.

6 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Stiu.e chiar ciudat si de groaza ce scrie in Vechiul Testament...dar te invit sa citesti si Noul Testament.Te vei mai indulci putinhappy

| sublime89 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Cu ce se va indulci? Cu un Isus care instiga la pedeapsa cu moartea pentru copiii care-si vorbesc de rau parintii? Si crestinii il mai numesc tolerant si iubitor. Hai sa fim seriosi. Gandea la fel ca si toti ceilalti din vremurile acelea.
https://biblia.resursecrestine.ro/matei/15

| Drolja a răspuns:

În Antichitate exista credinţa că dacă stăpânul (al unui ţinut, unor pământuri, al unei familii) moare, bunurile sale materiale şi spirituale, alături de familie şi slujitori, îşi pierd căpătâiul, şi, prin urmare, trebuie să îşi urmeze stăpânul, fiind credincioşi acetuia în continuare.
Acest rit varia de la cultură la cultură şi fiecare o manifesta în diferite moduri. În Sumeria, de exemplu, "casa" unui stăpânitor era îngropată odată cu el.

Întâmplarea pe care ai redat-o mai sus a avut loc ghidată de aceleaşi încredinţări.

Practica a fost îmblânzită abia mai târziu, de egipteni, când au început să îngroape alături de domnitor, statuete în miniatură ale supuşilor, familiei şi animalelor şi bunurilor sale, considerând că e un gest simbolic al practicilor vechi pe care ţi le-am povestit mai-nainte.

| Buresbista123 a răspuns:

Oile erau si criminalii si victimele

| Lucică1998 a răspuns:

In Vechiul Testament era valabila pedeapsa capitala, iar ceea ce s-a făcut in cazul 1 si 3 era pedepsirea unor oameni care pacatuisera, iar cazul numărul 2 este aparte, Saul fiind cel care a păcătuit omorandu-i pe acești oameni, el fiind sub influența unui duh rău si a apropiaților lui care il manipulau pentru a elimina concurenta adică pe David.

| TrăieşteClipa explică (pentru Lucică1998):

Eu am intrebat doar despre oi.
Ele ce vina aveau?