| H0oByT a întrebat:

Iti trebuie matematica la o facultate de inginerie navala?
Sau e foarte grea acolo?

5 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

La orice facultate de la care ieși inginer, primul an o sa fie dominat de tot felul de matematici. Da, după ce termini există programe care o sa calculeze pentru tine, dar in facultate tot o sa bage matematică in tine cu pompa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Căcălău matematica

| Frank51 a răspuns:

În prezent inginerii nu mai au nevoie de cunoștințele tipice proiectării ca pe vremuri, există programe care fac totul mult mai eficient. Inginerul trebuie să fie doar atent ca lucrarea să iasă tank, vorba aia, masori de 10 ori, și tai o dată.

| Nirvanaaa a răspuns:

Pai e facultate de inginerie, nu scapi de mate. Nu trebuie sa fii un geniu, dar sa stii acolo cât sa te descurci.

| SportBoy a răspuns:

Da, trebuie sa ai cunostinte de matematica.