| ElenaMaria1 a întrebat:

La ce facultate as putea merge daca in liceu fac profilul filologie? pls help

2 răspunsuri:
| ShowTim3 a răspuns:

Nu conteaza asa de mult ce profil ai facut la liceu,poti sa te duci la aproape orice facultate zic eu.
Cea mai buna pentru cei care au facut filologie este Dreptul (poti sa iesi judecator, avocat, procuror )
Poti sa mai devi si traducator, unde se castiga chiar bine.
Poti sa faci chiar si ASE (dar pe un profil in care nu iti trebuie o tona de matematica ) Un prieten s-a dus la finante-banci si a facut filologie, a putut se reziste, foarte foarte greu, cu meditatie peste meditatie, dar a reusit. Succes

| addinne a răspuns:

Eu am inteles ca te poti face si profesor, facand facultatea de litere.:d traducator si avocat [numai ca avocatii intra cu pile multe] cel mai bine ar fi profesor.si eu am aceleasi nelamuriri! Dar cred ca ma axez pe liceu. de filologie, facultatea de litere!