| anonim_4396 a întrebat:

La ce intrebari raspunde complementul (direct, indirect, circumstantial)?

Răspuns Câştigător
| CNicoleta a răspuns:

C. direct: pe cine? ce?
C. indirect: tot intrebarile cine? ce? dar cu alta prepozitie in afara de 'pe'
C.C. de mod: cum?
C.C. de timp: cand?
C.C. de loc: unde?
Funda? puppy dog eyes

9 răspunsuri:
| Vali0n a răspuns:

Cele Circustatiale
De MOD:Cum
De Timp:Cand
De Loc:Unde
Directtonguee Cine
Indirect:Cui

| ToxiikGirl a răspuns:

I) Complementul direct - arata obiectul asupra caruia se exercita direct actiunea
exprimata de verb.
Intrebari : pe cine?, ce?
Complementul indirect:pe ce?, cu cine?, cu ce?, de cine?, de ce?, pentru cine?, pentru ce?, despre cine?, despre ce?
Complementele circumstantiale: unde?, de unde?, pana unde?

| GENERALALEX a răspuns:

Circumstantiale:
de mod: cum
de timp: cand
de loc: unde
indirecte: cui?

| ancayo a răspuns:

Direct: pe cine, ce
indirect:pe ce, pentru cine, pentru ce,
despre cine, despre ce, de cine, de ce
C.C.m:cum
C.C.t:cand
C.C.l: unde

| NicoNicoo a răspuns (pentru ToxiikGirl):

Complementul indirect raspunde si la " la ce"?

| Orgolios a răspuns (pentru GENERALALEX):

Complementul indirect raspunde la intrebarea cui doar cind este in dativ

| Constantin_Marinela_1998 a răspuns:

C. direct: pe cine? ce?
C. indirect: tot intrebarile cine? ce? dar cu alta prepozitie in afara de 'pe'
C.C. de mod: cum?
C.C. de timp: cand?
C.C. de loc: unde?
Funda?

| Andréeutz_Déutza_1997 a răspuns:

C. direct : Pe cine / ce.
C. indirect la mai multe : Pt. cine / pentru. ce?
La cine / la ce. etc big grin Fundita?

| Habbal_Mouhannad_1999 a răspuns:

Complementul direct răspunde la întrebările : Ce? Pe cine? Complementul indirect răspundă la întrebările : Cu cine? Despre cine? Pe la cine? Iar Complementul Circumstanţial de loc răspunde la întrebările :Unde, De unde, Înctro, în ce loc. Sper să vă placă răspunsul meu eu aşa ştiu să răspund