| IGM a întrebat:

Va rog sa ma ajutati la urmatoarele imtrebari; La ce intrerbari raspunde complementul direct si la ce intrebari raspunde complementul indirect; ce este hiperbola, ce este pronumele reflexiv? Multumesc anticipat+funda.

Răspuns Câştigător
| JustmeV a răspuns:

Hei!
Complementul direct: pe cine? ce?
Complementul indirect: despre cine? despre ce? cu cine? cu ce? la cine? la ce?
Hiperbola: figura de stil
Pronumele refelxiv: marca a diatezei reflexive - nu devine adjectiv pronominal.
Sper ca te-am ajutat. :*

4 răspunsuri:
| Viseinalbsinegru a răspuns:

Complementul direct:pe cine? ce?
Complementul indirect:cui? despre cine? despre ce? la cine? la ce? pentru cine? cu cine? cu ce?
Pronume reflexivtongueronumele care tine locul obiectului asupra caruia se exercita direct sau indirect actiunea verbului si care este identic cu subiectul propozitiei.

| sssssymo a răspuns:

intrebarile complementului direct:pe cine? ce? hiperbola este o figura de stil prin care se exagereaza trasaturile unei fiinte sau a unui obiect cu scopul de a-l impresiona pe cititor pronumele reflexiv inlocuieste obiectul asupra caruia se exercita actiunea unui verb

| denydiana a răspuns:

Complementul direct: pe cine? ce?
Complementul indirect: despre cine? despre ce? cu cine? cu ce? la cine? la ce?
Hiperbola: figura de stil
Pronumele refelxiv: marca a diatezei reflexive - nu devine adjectiv pronominal.
Sper ca te-am ajutat. :*

| lovelike a răspuns:

Complementul direct: pe cine? ce?
Complementul indirect: despre cine? despre ce? cu cine? cu ce? la cine? la ce?
Hiperbola: figura de stil Pronumele reflexiv exprima identitatea subiectului cu un complement.