Zbenguici
| Zbenguici a întrebat:

La ce mai foloseste astazi scoala? Va rog, nu fiti demodati in raspunsuri! A devenit cumva un TPU real unde lumea merge sa socializeze si sa isi puna in practica instinctele primare? Sa isi demonstreze caracterul alfa?
Ce parere aveti?

http://stirileprotv.ro/......colii.html

Răspuns Câştigător
| JeSa a răspuns:

Păi, în general de nu ai şcoală, te vei lovi de anumite "praguri" ale vieţii, de care nu vei fi demn să le faci "faţă"... iar disputa între elevi, ţine de "concurenţă"("persistă", este aplicată şi-n "societate"), ca să afecteze "imaginea" sau "reputaţia" pers. în cauză...fiecare cu ce este "învăţat", aia şi face!

15 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Fara scoala progresul nu poate fi conceput.Chiar daca in viata scolii romanesti apar unele derapaje, increderea in forta ei de modelare morala si intelectuala va continua sa existe.

regis
| regis a răspuns:

Scoala romaneasca este intr-adevar la pamant din multe puncte de vedere. Insa se exagereaza totusi cu aceste filmulete care nu contenesc sa mai apara pe net si pe la stiri. Sa fim seriosi, batai si paruieli au fost de cand lumea, doar ca lipseau telefoanele mobile cu camera video; e aberant ca orice incaierare intre adolescenti sa devina subiect de presa.

| EUSIATIT a răspuns:

Nu comentez. dar este pacat. pentru ca scoala la noi a fost ff bine si copii foarte destepti de care se folosesc altii care au stiut sa pretuiasca. Noi am ramas cu.resturi pentru ac tot ce pleaca in afara ramin. si bravo lor. Aici nu li se recunoaste valoarea si renumeratia dupa BUGETUL. BOC si acolitii lui

| Silvia a răspuns:

Eh`...se mai intampla. Poate si-a cautat-o. Daca sunt cativa disperati si isterici, asta nu inseamna ca scoala e nefolositoare.

| just|breathe a răspuns:

Vai de ele...Nu stiu decat sa se bata, sa asculte manele si sa injure.Nu ma mir ca aceasta intamplare a avut loc intr-un liceu economic.straight face. Totusi. oare de ce dam nas in nas la fiecare colt de strada cu exemplare din acestea? Sau ele "reprezinta"Romania? Sper ca nu.sad. Rar mai vezi un om inteligent si cu capul pe umeri in ziua de azi.:-

| cristiancristir a răspuns:

Priveste in jur si vezi ca oameni cu scoala conduc lumea. In general idea e sa te scoata din ignoranta. Cu cat stii mai multe esti mai greu de pacalit si de manipulat. Uite un exemplu: biserica ne minte ca Dumnezeu a creat pamantul a cum aproximativ 5000 de ani. Dar daca te documentezi o sa vezi descoperiri arheologice datate cu mult timp inainte. Incearca sa ii explici asta unei babe fara scoala si sa vezi ce iese. happy

| Anonim_5535 a răspuns:

Elevi sunt cu fite...(Unii)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se 'distrau' si ele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si asa a aparut Spiru Haret. Sau sa spun ca asta trebuie sa-i fie rolulhee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sistemul de invatamant din romania e identic cu cel vechi rusesc comunist.

Profesorii si elevii sunt de cea mai joasa speta, inutilitatea cursurilor demonstreaza faptul ca nu este necesar sa existe mai mult de 10 clase.

Scoala actuala este un lagar de concentrare unde nimeni nu ramane mai cu nimic in cap, cursurile asimilate fiind uitate dupa cateva luni.

In state civilizate dupa 10 clase se merge la facultate. Nu sunt de acord cu sistemul de invatamant de la noi si consider ca cea mai buna solutie ar fi limitarea anilor de invatamant la 8 sau 10 apoi alegerea unui profil dupa preferinte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca-s doua lucruri distincte.
1. Violenta exagerata a tinerilor, ca urmare a unei educatii lacunare. Dascalii nu mai fac fata avalansei de agresivitati si violente si se resemneaza sa ignore aceste manifestari, poate si de teama c-o incaseaza si ei, doar s-au mai vazut cazuri.
2. Scoala e obligatorie. Unii merg fiindca vor sa invete, altii fiindca trebuie, dar n-au tragere de inima si-si ocupa timpul cu ce pot. Cat de eficient este invatamantul de azi, insa, nu ma pot pronunta.
Mi-ar parea rau sa ajung sa cred ca puterea pumnului va fi puterea suprema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasand la o parte ce ai zis tu, uite in alt aspect negativ al scolii: se invata mult prea mult si nu se retine nimic. Este o tampenie sa se faca pana in clasa a 8-a toate materiile, care iti pot rapi timp(daca inveti) din ce vrei tu. Este ca si cum ai avea un serviciu,, dar pentru a-l pastra ai fi obligat sa faci si alte,, job-uri``. Este cam greu sa te descurci intr-o asemenea situatie, si incepi sa renunti la ceva.Se pare ca majoritatea renunta de tot, deoarece nu fac fata si trec pe ceva mult mai usor: distractia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai bani ai parte, ai carte na-i parte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Importanta este si educatia pe care o ai de la parinti.Degeaba inveti la scoala cum sa te comporti, daca in familie ai numai exemple proaste...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nivelul hormonal in adolescenta este foarte mare, iar uni care nu au prea multa materie cenusie isi esprima frustatia prin asemenea gesturi animalice pe care le au stocate in ADN, totusi ne tragem din maimute iar uni nu au reusit sa se adapteze foarte mult laughing in mare parte cam asta e explicatia