| katomika14 a întrebat:

La ce poate fi folositoare celula procariota? Adica cum ne este buna noua la ce ne ajuta si la ce nu?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

- reprezintă cea mai importantă verigă de reciclare a materiei.Descompun materia organica vegetala sau animala pana la cele mai simple elemente anorganice ( (azot, sulf, carbon, fosfor ) fara de care plantele si celalalte eucariote n-ar putea exista

-fertilitatea şi productivitatea sistemelor agricole depind în mare masura de activităţi

fiziologice ale bacteriilor din sol. Fixarea N2 este o activitate fiziologică exclusivă a unor procariote (eubacterii, cianobacterii). Cele din g.Rhizobium produc nodozităţi pe rădăcinile plantelor leguminoase. Ele reduc N2 la NH4, pe care îl pun la dispoziţia plantei gazdă, fiind utlizat pentru sinteza proteinelor proprii. Astfel, bacteriile simbiotice, dar într-o măsură mai mică şi cele libere reduc necesarul de fertilizatori industriali pentru producţia agricola

-unele bacterii sunt folosite in industria famaceutica ( in productia de antibiotice)

-alte bacterii de ex. cele fermentative ( care produc fermentatia lactica, alcoolica, acetica) sunt folosite in ind. alimentara : industria laptelui, ind. berii si a alcoolului, ind de panificatie

-bacteriile care populeaza tractul digestiv al omului si animalelor si care formeaza in totalitatea lor, microflora intestinala normala, sintetizeaza vitamina K, esenţiala pentru mamifere, acidul folic,
nicotinic, pantotenic, tiamina, riboflavina, biotina.

3 răspunsuri:
| Freaky a răspuns:

Porcariotele sunt bacteriile.Bacteriile nu ne ajuta happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Structura procariota se caracterizeaza printr-o serie de particularitati ce o deosebeste de cea eucariota, principala diferenta fiind lipsa nucleolilor si a anvelopei nucleare.De asemenea nu au vacuole, aparat Golgi, mitocondrii și cloroplaste. ADN-ul procariot este de obicei reprezentat printr-o singura molecula de ADN, circulara si puternic spiralizata stocata in nucleoid. Pe landa ADN, nucleoidul mai contine ARN si proteine de tipul histonelor. Cercetarile recente arata ca in citoplasna procariotelor se gaseste o proteina contractila, prin polimerizarea careia rezulta o retea contractila, ca o forma rudimentara de citoschelet intalnita a eucariote, deci acestea reprezinta cea mai importanta veriga de reciclare a materiei.