| Monyyyyy a întrebat:

Care sunt cele 3 organice citoplasmatice comune celulei vegetale și animale? Si celula euraciota este vegetală și procariota animală?

3 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Aoleo da' ce lene au elevii din ziua de azi... îți e greu sa te uiți în manual la componentele celor 2 tipuri de celule și sa vezi diferențele?!?

| WhiteLife a răspuns:

Celula procariota nu are nucleul bine delimitat, il are imprastiat in interiorul celulei. Acest tip de celule se intalneste la bacterii si alge albastre verzi (adica organisme unicelulare, alcatuite dintr-o singura celula). Celula eucariota, in schimb, are nucleul invelit de o membrana. Ea se intalneste la restul organismelor, fie vegetale, fie animale. Deci celula eucariota poate fi si animala si vegetala, cea procariota nu.

| HerculePoirot a răspuns:

Cele 3 organice citoplasmatice? Nici macar nu ti-ai dat interesul sa pui intrebarea corect si te astepti ca cineva sa iti raspunda? Uhhh pute pamantul sub voi de lene...