| vanessa001 a întrebat:

La ce se refera principiul cutiei (in matematica),am facut aceasta lectie la metematica optional dar eu am lipsit la acea ora si maine am test si am uitat sa imprumut un caiet de la cineva,asa ca am nevoie de ajutorul vostru va rog, dau funda si vot :*

Răspuns Câştigător
| chrismaster1998 a răspuns:

Hey! Principiul cutiei sau principiul lui Dirichlet se refera la faptul ca:
-avem n cutii
-n+1 obiecte
============
minim o cutie va avea 2 elemente
Ex: Avem 25 de elevi in clasa. Demonstrati ca exista o luna in care minim trei elevi sunt sarbatoriti.
Dem:Avem 12 luni si 25 elevi...
25 impartit la 12=2 rest 1=>(P.cutiei/P.D.) exista o luna in care sunt minim trei sarbatoriti.(demonstratie matematica)
Daca nici asa nu ai inteles mai exista metoda grafica:avem 12 cutii(luni) si 25 obiecte(elevi) desenezi si imparti in mod egel cei 24 eleve(presupunem ca in fiecare luna sunt 2 sarbatoriti) si pe al 25-lea il punem intr-o cutie oarecare.
Cam asta e...Succes maine ta TEST!laughing

1 răspuns:
| Yleana a răspuns:

Principiul cutiei este de fapt PRINCIPIUL LUI DIRICHLET! Definitia suna asa: daca in n cutii asezam kn+1 bile, atunci o cutie va contine k+1 bile. Adica avem 2 cutii si 3 bile. atunci cel putin o cutie va avea 2 bile! PS: kn+1 inseamna k inmultit cu n.