| ComeAsYouAre a întrebat:

La Evaluare Nationala, daca ne da cerinta 'argumentati ca un text invatat la clasa apartine genului epic, specia pastel/ apartine genului epic', pot sa scriu despre 'Iarna' de Vasile Alecsandri sau trebuie neaparat sa scriu despre 'Lacul' de Eminescu? Noua profesoara in clasa ne-a dat argumentare la gen epic la 'Lacul' si la pastel 'Iarna' dar as putea sa scriu despre 'Iarna' in ambele cazuri?

6 răspunsuri:
| fuzzer a răspuns:

Da! Atata timp cat in cerinta nu se specifica, ce fel de text/poezie sa folosesti poti sa faci si asa.Doar sa ai grija caci baremul nu e asa ingaduitor, trebuie sa faci totul intr-o ordine logica.

| Against a răspuns:

Ce spui tu, fac parte din genul liric.

| asdfghjklasdfghjklqwertyuiop a răspuns:

De cand pastelul apartine genului epic? o_O
Pastelul apartine genului liric deoarece poate fi doar in versuri.Nu cred ca se dau astfel de cerinte. Eventual daca este acolo un pastel este posibil sa te puna sa argumentezi apartenenta genului liric si a speciei in 15-20 de randuri. Daca va fi o astfel de cerinta nu vad care ar fi problema daca scrii despre ceva ce ati facut in clasa

| ComeAsYouAre explică:

Liric*

| Popescu0Ion a răspuns:

Nu o sa va dea asa ceva. O sa va dea un text si trebuie sa argumentati ce specie literara e, ce gen, sa caracterizati personajele, etc, etc, nu stiu ce cade...

| BogdanChu a răspuns:

Din cate stiu la evaluarea nationala se da texte argumentative doar la prima vedere, si oricum ca sa iti raspund la intrebarea ta pastelul este inclus in genul liric, deci nu are nici o legatura cu genul epic. Genul epic si liric cuprind mai multe specii.
GENUL EPIC
http://ro.wikipedia.org/wiki/Genul_epic
GENUL LIRIC
http://ro.wikipedia.org/wiki/Genul_liric