| FanMedical a întrebat:

La facultate,de ce în unii ani s-au dat subiecte mai grele la examenul de admitere, iar în alții s-au dat subiecte mai uşoare?
În funcție de ce depinde dificultatea subiectelor date la examenul de admitere?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Subiectele depind integral de comisia care le redacteaza.
Ca o ipoteza se poate ca sunt mai grele in anii cand numarul de candidati depaseste numarul locurilor si mai usoare cand nu se intampla asta.

3 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Subiectele sunt usoare atunci cand ai invatat si stii despre ce-i vorba.
Sunt grele, atunci cand habar n-ai.
Aprecierea dificultatii subiectelor de examen e foarte subiectiva.
Ceea ce tie ti se pare usor, mie mi se poate parea greu. Sau invers.

| neutrino a răspuns:

Subiectele depind de tipul facultatii si de concurenta.

| FanMedical explică (pentru neutrino):

Cum adică de concurență?
De exemplu la facultățile de medicină.