| AvalohAlyn a întrebat:

La facultatile cu frecventa redusa(IFR) sau la distanta(ID) de cate ori trebuie sa mergi la cursuri,seminarii,colocvii, examene?
Ma poate ajuta cineva?

2 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

La IFR nu se face nici un curs si nici un seminar, daca s-ar face nu ar mai fi frecventa redusa. In schimb se face Tutorat sambata, si pentru ca profesorii nu au ce sa-ti predea in asa putin timp, in general se pierde vremea. Dar se dau si niste sfaturi cum sa inveti singur. Ma rog. Si, evident, se dau examene. Iar la ID nu se face nici Tutorat, caci nu ai cum sa-l faci la distanta, adica in alta localitate. Primesti doar materiale. Dar Universitatea, desi are la cateva discipline IFR, nu merge pana acolo incat sa organizeze ID. Spritu Haret se lansase intr-o campanie de ID pe scara larga, dar s-a constatat ca absolventii lor la ID nu stiau nimic, si au fost obligati sa renunte. Salut.

| EneCristian a răspuns:

Te duci la facultatea respectiva si intrebi ca difera de la caz la caz(cineva a facut o facultate o zi da una nu si a dat examenul si a trecut) si mi se pare ca poti sa te inscri si sa nu te prezinti decat la examen dar ar fi bine sa stii ce faci intereseaza-te la facultatea respectiva.