Întrebare recomandată | NemNUZ a întrebat:

La filologie din ce se da bacul?

Răspuns Câştigător
| IulianAndrei a răspuns:

Bacul la filologie se da astfel:
Romana - proba orala si proba scrisa
Engleza - Proba orala si proba scrisa
Franceza- Proba orala si proba scrisa
Istorie (doar istoria de clasa a 12-a)- proba scrisa
Proba scrisa la alegere - geografie ( doar clasa a 12-a), logica (clasa a 9-a), psihologie (clasa a 10-a), sociologie (clasa a 1-a) si filozofie (clasa a 12-a)
Competente digitale - proba la calculator (TIC-ul din clasa a 9-a si a 10-a)
La toate probleme se acorda note de la 1-10, in afara de proba de competente digitale. La competente se acroda calificative care nu afecteaza media de la Bac (de ex: incepator, avansat, expert etc.)

| Tyna2016 a răspuns (pentru IulianAndrei):

Si la engleza se da bac?

| Iacob_Catalin_2000 a răspuns (pentru Tyna2016):

Nu,se dau competențe pentru atestat

| Katy23maria a răspuns (pentru IulianAndrei):

Pai nu alegi dintre engleza si franceza?

7 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
Obligatoriu la Limba şi Literatura Română şi Istorie.
Al treilea obiect este la alegere între: Geografie, Logică, Psihologie, Sociologie, Economie, Filosofie, Biologie.
De asemenea dai competenţe orale la Limba şi Literatura Română, la Informatică şi la Limba Engleză sau Limba Franceză.
Pa-pa.

| BubbleShoot a răspuns:

Romana si istorie, engleza si la alegere geografie, logica, economie, sociologie, filosofie

| Igama a răspuns:

Eu sunt la filologie si dau bacul la : romana (oral+scris), engleza (doar oral), competente digitale, isotire (scris), si a treia materie scris la alegere intre geografie, logica, stiinte sociale, filosofie si phisologie.

| sebipopescu1 a răspuns:

Romana si istorie obligatoriu si la alegere : geografie, logica, economie, sociologie, filosofie