| denisa_6662 a întrebat:

La mate mi-a dat o fisa cu niste probleme
da cum se rezolva alea prin metoda drumului invers si alea cu metoda comparatiei?

Răspuns Câştigător
| ElectricChapel a răspuns:

Metoda drumului este invers este o porcarie! niciodata nu le-am inteles. Este exact cum sunt si logaritmii. Metoda Comparatiei este foarte usoara. Poti lua datele si compara-le intre ele. Vezi ce-ti iese, dieferenta dintre ele, etc

1 răspuns:
| Snowstormm a răspuns:

Metoda mersului invers.Adica o iei de la rezultat la inceput pentru a afla o necunoscuta.

exemplu:a+22=33
Se rezolva prim metoda mersului invers:a=33-22=11

ATENTIEbig grinupa cum ai vazut, se schimba semnul cand mergi cu aceasta metoda! daca ai plus faci cu minus, daca ai impartire cu inmultire(si invers). Funda?