| Dilaa98 a întrebat:

La matematica,la inmultirile cu virgula... dupa ce fac inmultirea, cum se muta virgula? (adica peste cate zecimale se muta virgla) Ofer funda, repede!

Răspuns Câştigător
| Just4Joker a răspuns:

Pai hai sa zicem ca ai 1, 23 x 1, 2.
Inmultirea o faci 123 X 12.
Iti da 1476.
Revenim la 1, 23 x 1, 2.
La 1, 23 am doua zecimale dupa virgula, iar la 1, 2 una.
Adun zecimalele de la 1, 23 cu zecimala de la 1, 2 si va rezulta 3 zecimale.
Revin la 1476. Astea trei zecimale le pun de la dreapta spre stanga.
Incep cu prima zecimala :
147, 6
Am pus-o.
A doua zecimala :
14, 76
Am pus-o.
A treia zecimala :
1, 476
Am pus-o.
Asta e rezultatul final.
1, 476.

Sper ca am fost explicit.

| Just4Joker a răspuns (pentru Just4Joker):

Iti puteam explica si altfel, dar considerand ca abia ai trecut la ele, ti-am explicat asa.

| Dilaa98 explică (pentru Just4Joker):

Multumesc,mi-ai explicat excelent* :*!

| Dilaa98 explică (pentru Just4Joker):

Zi-mi cum voiai, de curiozitate big grin

| Just4Joker a răspuns (pentru Dilaa98):

Pai e o explicatie pe care o gasesti in fiecare manual de matematica...
N-are rost s-o mai zic.

| Dilaa98 explică (pentru Just4Joker):

Aaa,ok.

7 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Numeri cate zecimale ai dupa virgula la inceput, iar dupa ce ai calculat pui virgula dupa atatea zecimale cat ai numarat.

O zi placuta!

| TarmureBogdan a răspuns:

Peste cate zecimale sunt de ex daca este nr 20, 11x5 faci asa 2011x5=10055 dupa aceea pui virgula dupa cate nr sunt adica va iesi rezultatu asta 100.55. big grin