| Nyu230600 a întrebat:

La probele orale din februarie (romana tic si engleza) se dau note sau calificative la toate? ca unii profesori spun ca trebuie sa iti iasa media 6 si acolo

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La probele de competente sa dau doar calificative si acestea nu intra in componenta medie de bacalaureat.

| AFR81 a răspuns:

Profesorii aceia ori mint, ori sunt dezinformati, ori ai inteles tu gresit. La competente se dau doar calificative. E de ajuns sa fii prezent/a pentru a le promova.

| anamariarot a răspuns:

Nu, acolo nu trebuie să ai media peste 6. La toate primești un anumit punctaj, însă el este echivalat cu un calificativ. De exemplu, tu dacă ai 90 de puncte la tic, vei primi calificativul experimentat. Nu pică nimeni la probele astea, trebuie doar să fii prezent și să-ți dai silința să scoți două vorbe, iar profesorii îți vor acorda cel mai mic calificativ(mediu, respectiv A1 la limba străină).

| Cameliapantiru a răspuns:

Se pun calificative (incepator, mediu, avansat, experimentat), nu note. Nu iti trebuie sa iei un anumit calificatv pentru a promova bac-ul, singura obligativitate e sa te prezinti la toate cele 3 probe (sau sa le echivelezi pe cea de TIC cu ECDL si pe cea de engleza cu certificate internationale- ITELS sau Cambridge-orice nivel, incepand cu PET-ul).