| maria11579 a întrebat:

La profilul real, mate-info se studiaza in liceu romanul "Rascoala" de Liviu Rebreanu? Dar "Fratii Jderi" de Mihail Sadoveanu? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, cel putin Fratii Jderi da, intr-a 9-a. Pe celalalt nu l-am facut inca, dar daca apare in programa de liceu la limba romana se studiaza. Eu stiu ca facem si noi aceeasi materie ca cei de la uman, doar ca ei o aprofundeaza mai mult. Nu sunt insa foarte sigura. thinking

| maria11579 explică (pentru anonim_4396):

Nu este chiar aceeasi materia, din cate am inteles. Am auzit ca cei de la real nu studiaza "Padurea Spanzuratilor", spre deosebire de cei de la uman. Multumesc pentru raspuns! happy

| pinkycarmen a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu sunt pe mi si n-am facut fratii jderi, si stiu sigur ca nici la anul nu-l vom face.
Lecturile se stabilesc de profesor la inceputul anului, in fuctie de manual si materia pentru bac happy.Cei de la uman au mai multe ore, citesc mai mult.

| maria11579 explică (pentru pinkycarmen):

Buna pinkycarmen! Tu in ce clasa esti? Ai spus ca stii sigur ca nici la anul nu-l vei studia. "La anul" inseamna in clasa a-12-a? Multumesc mult!

| pinkycarmen a răspuns (pentru maria11579):

Buna! Trec a 10-a. Am pus ochii pe carte si, vazand ca nu se numara printre lista de lecturi pe vacanta, am intrebat profa. A zis ca n-o s-o facem la anul. Tocmai am intrebat o amica(mi) care trece a 12-a, si cica nu au facut. Imi pare rau ca nu te pot ajuta mai mult, dar, dupa cum iti spuneam, fiecare prof isi alege operele.happy
p.s: sa zici saru`mana daca nu-l facibig grin. E cam plicti cartea, n-am reusit sa trec de jumatelaughing.