| anonim_4396 a întrebat:

La simulare ți se poate da la sub 3 o anumită opera? Sau doar autorul (gen Eminescu) nu știu dacă sa învăț și Luceafarul și Floare albastră. Poți alege?

Răspuns Câştigător
| anamariarot a răspuns:

Poti alege in cazul asta. Cerinta poate suna ori cu tema si viziunea intr-un text apartinand lui Eminescu, ori intr-o poezie romantica. Ambele corespund. In cel de-al doilea caz, chiar daca nu ti se precizeaza autorul, trebuie sa iti dai tu seama ce opera se incadreaza acolo. De exemplu, in "Leoaica tanara, iubirea" gasesti si motive romantice, dar poezia apartine neomodernismului. Cred ca intelegi la ce ma refer. In general se invata cam o opera la fiecare autor. Bine, poti invata si mai multe, dar nu e necesar.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu trebuie sa inveti o anumita poezie, depinde ce iti da