| Maria1487 a întrebat:

La subiectul 3 la bac trebuie sa scrii eseul sau caracterizarea?

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,

Eseul este textul efectiv pe care il scrii tu in functie de ce iti cere subiectul.
De exemplu un eseu in care sa prezinti caracterizarea lui Ion din romanul Ion de Liviu Rebreanu sau un eseu in care sa prezinti apartenenta la genul liric a poeziei nu stiu care.

| Totenkampf a răspuns (pentru anonim_4396):

Genul liric există doar în programa examenului terminal din ciclul gimnazial. La examenul de bacalaureat îți pot pica în funcție de gen următoarele tipuri de eseuri:

GEN EPIC: - Temă și viziunea
- Relația dintre două personaje
- Caracterizarea unuia dintre personaje

Gen liric: - Tema și viziunea

| anonim_4396 a răspuns (pentru Totenkampf):

Si atunci de ce te contrazici?
Spui ca genul liric exista doar in programa examenului terminal din ciclul gimnazial apoi spui ca la bac pica genul epic si genul liric.

In 2018 la bac a picat Mihai Eminescu de exemplu, despre ce programa de gimnaziu vorbesti?

| Totenkampf a răspuns (pentru anonim_4396):

"un eseu in care sa prezinti apartenenta la genul liric a poeziei nu stiu care." - tu ai dezinformat. Desigur că încă există noțiunea de genuri, liric, epic și dramatic, dar în cadrul examenului de bacalaureat nu mai este vorba de demonstrația apartenenței la unul din acestea. Deci cu ce m-am contrazis? La bac nu îți mai dă să demonstrezi ce gen e o operă, ca la clasa a VI a.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Totenkampf):

Tu chiar nu vezi ce ai scris? "Genul liric există doar în programa examenului terminal din ciclul gimnazial."

Eu am dat un exemplu, ce sa spun acum nu este textul subiectului exact cum scrie pe foaie. Daca nu ar scrie sa prezinti tema si viziunea si ti-ar scrie apartenenta la gen liric ce ai face? Nu ai scrie nimic nu?

Nici macar nu ai raspuns la intrebarea utilizatorului.

| Totenkampf a răspuns (pentru anonim_4396):

Demonstrația genului liric, nu e evident că la asta făceam referință? Și apropo, deschide orice carte de eseuri, și ai să vezi că sunt doar lucrurile menționate de mine. Programa asta este la fel de foarte mult timp, și în acest timp niciodată nu a inclus demonstrația apartenenței la vreun gen. Asta este un lucru elementar studiat în gimnaziu, și aprofundat tot atunci, menit să te pregătească pentru ciclul liceal.