| anonim_4396 a întrebat:

Legat de programa de la examenul de bacalaureat la limba și literatura română, anul acesta au adus înapoi autorii canonici "Marin Preda", "Marin Sorescu" și "Nichita Stănescu". Știu că Marin Preda are șanse mari să pice la bacalaureat la profil real, dar Marin Sorescu "Iona" și Nichita Stănescu "Leoaică Tânără, Iubirea" se vor mai da la bacalaureat la profil real? Întreb asta, deoarece știu că Ion Barbu nu se mai dă la profil real și se dă mai degrabă la uman și aș vrea să știu dacă și cu opere acestea două sunt la fel.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Iona" și Nichita Stănescu "Leoaică Tânără, Iubirea" se vor mai da la bacalaureat la profil real? "

tu crezi că cineva știe asta? Nu știe nimeni!

| dullcat a răspuns:

Buna.De ce nu intrebi de profesorul/profesoara de romana? Sau de alti colegi de-ai tai.