| Galiu a întrebat:

Legitimația de transport pentru studenți trebuie predată neapărat după absolvire?

Tocmai ce am terminat masterul și mă întrebam dacă nu pot cumva să fac să mai beneficiez de gratuitatea pe tren până în toamnă. Dacă spre exemplu nu mi-aș ridica diploma și dosarul până la toamnă și aș folosi legitimația de transport, pot apărea consecințe?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu știu ce să zic, și eu am absolvit o facultate, cât și studii aprofundate și un master, dar nimeni nu a cerut să returnez legitimatia de transport.
Pe bune, in caz de ceva, nu poți s-o faci pierdută?winking

5 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Unde sa o predai? Eu am folosit gratuitatea dupa absolvire pana in octombrie fara sa renunt la legitimatie si mi-am ridicat diploma la timp. Am beneficiat de gratuitate la tren si reducere la metrou si autobuz pana cand a inceput urmatorul an universitar.

| Galiu explică (pentru AdelinaC):

La secretariat... mie mi se cere să predau neapărat legitimația și carnetul la ridicarea diplomei happy Deci doar în Oradea e așa? laughing

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

"Studenţii români/ străini înmatriculați la forma de învățământ cu frecvență – licență, master, doctorat, în institutiile de învățământ superior acreditate din România, beneficiază de GRATUITATE la transportul feroviar intern, la toate categoriile de trenuri (Regio și InterRegio), clasa a 2-a, pe tot parcursul anului calendaristic."

Reduceri pentru studenți/ Amănunte, aici:
http://www.cfrcalatori.ro/reduceri-pentru-elevi-si-studenti/

| Galiu explică (pentru floresdemayo):

Deci în principiu n-ar trebui să fie o problemă dacă nu ridic diploma de absolvire acum? Că dacă fac asta, atunci trebuie să predau și legitimația la secretariat. Cel puțin așa mi s-a zis când am fost acolo zilele trecute, deși mie mi se pare o prostie dacă legitimația se poate folosi până la toamnă când începe anul nou universitar. (e vorba de universitatea din oradea)

| Galiu explică (pentru floresdemayo):

Exact asta am făcut și mi-a zis că trebuie să dau anunț în ziar laughing Mersi oricum. ^^

| floresdemayo a răspuns (pentru Galiu):

Nu știu ce să zic, și eu am absolvit o facultate, cât și studii aprofundate și un master, dar nimeni nu a cerut să returnez legitimatia de transport.
Pe bune, in caz de ceva, nu poți s-o faci pierdută?winking