| aleesiaa a întrebat:

ٍ„Lumină, soare şi senin
Vestesc în viers fermecător
Acele cânturi ce ne vin
Din depărtatul arzător.

Lumină, soare şi senin
Cer, când se chem tânguitor,
Acele paseri ce se duc
Spre sud cu gândul călător.

Lumină, soare şi senin
Îmi cere sufletul în dor-
Nu vă miraţi când mă vedeţi
Privind cocorii visător…"
(Ştefan Petică, Exotic*)
*exotic, adj. – care se află într-o regiune foarte îndepărtată şi care impresionează prin aspectele neobişnuite

1. Scrie două expresii/ locuţiuni care să conţină cuvântul (a) duce. 4 puncte
2. Alcătuieşte două enunţuri pentru a ilustra polisemia cuvântului cer. 4 puncte
3. Rescrie următorul text, corectând greşelile, indiferent de natura lor: 4 puncte
Mi-ar pare util ca scurta alocuţiune să fie apreciată de participanţii puţini numeroşi la un astfel de eveniment.
4. Precizează două mărci lexico-gramaticale prin care se evidenţiază eul liric în textul poetic dat. 4 puncte
5. Transcrie,din poezia citată, doi termeni din câmpul semantic al cuvântului-titlu, exotic 4 puncte
6. Menţionează două teme/motive literare, prezente în poezie. 4 puncte
7. Precizează două trăsături ale poeziei simboliste, care se regăsesc în textul dat. 4 puncte
8. Transcrie, din prima strofă, o enumeraţie şi un epitet. 4 puncte
9. Explica rolul versului „Lumina, soare şi senin", în textul poetic. 4 puncte
10. Comentează ultima strofă, în maximum 10 rânduri, prin evidenţierea relaţiei dintre
ideea poetică şi mijloacele artistice.

3 răspunsuri:
| GangsterQuinn a răspuns:

1. A-i duce dorul; A duce un sac.
2. Cer un pix; Soarele e pe cer.
3. Mi-ar parea util ca alocuţiune/scurta cuvantare să fie apreciată de participanţii puţin numeroşi la un astfel de eveniment.
4. Pronumele personale: pers. 1, sg. "mă"; pers. 1, pl. "ne".
5. "departatul arzator"; "calator".
6. calatoria, departarea, etc.
7. simbolurile, sugestia, exotismul, etc.
8. Enumeratie: "Lumina, soare si senin"; "viers fermecător"
9. efectul muzical, sugestia departarii, reveria.

Nu mai am timp sa fac 10 randuri. Sper sa faci singura la 10. Multa bafta.

| Arummaculatum a răspuns:

1.Aleesia imi duce dorul.
Tata se duce la serviciu.

2. Tot ceea ce cer este sa vorbim, sa ne cunoastem.
Iubirea mea este mare pana la cer.