| Radandam a întrebat:

M-am decis! Vreau sa dau la Facultatea de Teologie din cadrul Universității din București. O sa îmi retrag dosarul de la actuala facultate, și vreau sa ma înscriu la teologie. Precizez ca am o medie puțin peste 9 la bac. În schimb, nu am găsit nimic legat de admitere, se dau probe ceva? Este admitere doar pe baza de dosar? Și voiam sa va mai întreb dacă știți care ar fi specializarea ideala sa pot sa fiu și preot, sa pot sa și predau ca profesor de religie. Adică sa am 2 soluții. Ce specializare ar fi ideala? Și credeti ca este de viitor, în sensul dacă pot găsi vreun loc de munca ca preot sau în învățământ? Astept pareri

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ca să poți activa în învățămând trebuie să faci în paralel cu facultatea modulul psihopedagogic, interesează-te la secretariat de el. Dacă ești la buget e gratuit, dacă ești la taxă, cum va fi cazul tău pentru că ai folosit deja o parte din buget trebuie să-l plătești și pe acesta.

| Violleta2022 a răspuns:

Nici o facultate nu vine cu loc de munca asigurat, asta fiind problema ta personala dupa terminarae facultatii si luarea licentei, sa-si caute de munca singur, sa participi la interviuri, sa faci munca voluntara pe la diverse parohii, practic sa fii baiat bun la detoate, pana apare undeva o pozitie si esti acceptat ca secundar.
Sper totusi sa-ti pui la punct problemele psihice, inainte sa mergi la teologie, fiindca este o facultate foarte rigida, cu foarte dogme, greu de rumegat, cu multa singuratate si zeci de ore de gandire si cugetare.

https://basilica.ro/......bucuresti/

- Testul de aptitudini socio-umane.
- Candidații pentru Teologie Pastorală care nu au urmat cursurile seminariale vor susține un test de muzică.
Probe de admitere:
- Test pentru cunoștințe dogmatice (Teologie Pastorală);
- Interviu pe teme dogmatice pentru candidații secțiilor de Teologie didactică și Asistență Socială;
- Proba de desen pentru concurenții de la Artă Sacră (6 ore).

| Catrice a răspuns:

Super,in sfarsit ai decis!
Numa că la final de semestru unu nu te înscrie nimeni.

| WhiteLife a răspuns:

Ca sa predai, trebuie sa urmezi modulul psiho pedagogic, asa cum s-a recomandat mai sus. Sunt cateva cursuri si seminarii pe care le faci in paralel cu cursurile de la facultate si la final va fi si ceva practica. Daca nu optezi pentru asta, dupa ce termini poti face master, cu care poti preda si la liceu (cu modulul am inteles ca se poate preda doar la generala, dar nu sunt sigura). Oricum vei primi detaliile astea in cadrul facultatii.

| SingleForOne a răspuns:

Având în vedere că se vrea tot mai mult ca religia să fie scoasă din materia școlară, nu prea e de viitor, doar dacă cineva schimbă aceste jocuri despre alegerea studiilor... Nu-i nimeni la conducere să motiveze necesitatea religiei în școli, drept urmare cererea să fie scoasă va fi tot mai mare

| SingleForOne a răspuns:

De ce te-ai decis să urmezi o astfel de facultate?