| anonim123456666 a întrebat:

AJUTOR!
Salut! Am o întrebare legată de înscrierea/retragerea la/de la facultate.
Vara aceasta am dat admitere la o facultate și am intrat la buget. În zilele imediat următoare am fost nevoit să îmi confirm locul și să semnez contractul. Eu urma să mai dau admitere la o facultate pe care o voiam mai mult, dar a trebuit să îmi asigur cumva un loc și aici. Am dat și a doua admitere și nu am intrat, dar în final am decis că voi sta un an acasă pentru a urma facultatea pe care o voiam mai tare și să mai dau o dată anul ăsta. În prima zi a lunii septembrie am trimis mail la secretariatul primei facultăți (cea la care am intrat) spunând că vreau să îmi retrag dosarul și mi s-a spus să vin personal pentru a fi înregistrată cererea de retragere și pentru a scoate locul meu la concurs pentru sesiunea de toamnă. Am mers, am scris o cerere, am fost și la registratură cu cererea scrisă să fie ștampilată, am semnat și am primit toate actele înapoi în original, numai că în dosar au mai rămas niște foi, și mi s-a spus că acele foi vor rămâne acolo pentru că deja "a fost înmatriculat". Repet, m-am retras în septembrie, cu mult înainte să înceapă facultatea, deci nu am mers deloc acolo.
Și acum, întrebarea mea e: dacă dau anul ăsta la cealaltă facultate, credeți că voi putea să mă înscriu la buget sau mă vor pune doar la taxă?
Mulțumesc!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu ai urmat deloc facultatea vei putea intra tot la buget si la a doua facultate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, daca nu ai urmat niciun curs pentru ca te-ai retras inainte ar trebui sa poti face cealalata facultate tot la buget complet.