| luloaie a întrebat:

Ma numesc Iuliana si am terminatul liceul ...acum sunt in probele scrise la bacalaureat si imi doresc sa fac o facultate pentru a fi educatoare...crede-ti ca pot fi educatoare fara liceul pedagogic?

Răspuns Câştigător
| giugiu a răspuns:

Nu se face facultate pentru a fi educator. Cand ai facultate esti deja profesor din cate stiu eu. Dar ca sa predai am impresia ca trebuie sa faci niste cursuri de vreo 3 luni sau ceva de genu.

7 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Eu nu cred ca n-ai putea sa fii deloc.
Daca dupa terminarea liceului nu stii sa scrii cuvantul ''credeti'' si vrei sa te mai faci si educatoare, atunci n-ar trebuie sa ne mai miram de nivelul invatamantului in ziua de astazi.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Cred ca da... DPPD-ul (Directia pentru pregatirea personalului didactic) se ocupa de cadrele didactice... Stiam pe cineva care voia sa se faca educatoare... si facea facultatea de...psihologie/sociologie, cred... Bafta la BAC!

| mariazet45 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa faci o postliceala pentru asa ceva sau posibil sa gasesti ceva pe undeva pe la tara suplinitor, e cam greu dar incearca.

| zeDruit a răspuns:

Da poti, prietena mea a terminat filologia si apoi a urmat Facultatea de Litere din Cluj Napoca. Ii profesoara de limba si literatura romana la ciclu gimnazial.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru a ajunge educatoare, trebuie sa termini liceul pedagogic, dar sa stii ca nu toti din sistem au studii potrivite, adica exista multi suplinitori necalificati...asta vei fi si tu, daca incerci. Examenul se sustine la sfarsit de august, chiar inceput de septembrie! Ca sa ajungi educatoare, poti face un colegiu de institutori, cu specializare educatori! Bafta! Sigur altfel nu merge, decat daca vrei sa fii o viata suplinitor si migrator totodata! Bafta la BAC!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi bine daca ai fi mai atenta si ai scrie corect gramatical!
credeti... offfffffff

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti face ce facultate vrei, insa educator nu cred ca poti sa devi deoarece nu ai liceul pedagogic, insa dupa ce termini facultatea faci modulul, acel modul iti va permite sa predai elevilor dar vei fi profesoara nici de cum educatoare