| anonymous2628 a întrebat:

Ma poate lamuri cineva care e diferenta dintre arborele respirator și cel bronsic? Din ce am inteles nu sunt sinonime.

2 răspunsuri:
| laSoledad a răspuns:

Exista doar denumirea de "arbore bronsic" ce face parte din aparatul respirator.

https://goo.gl/images/Gy3ybv

http://anatomie.romedic.ro/arborele-traheo-bronsic

Arborele bronsic consta in totalitatea bronhiilor intrapulmonare care rezulta din ramificarea bronhiilor extrapulmonare. Bronhiile principale se ramifica progresiv, in sensul ca bronhia principala dreapta se imparte mai intai in bronhia lobara superioara care merge la lobul superior si in trunchiul bronsic intermediar. La randul lui, se imparte in doua ramuri:
1) bronhia lobara mijlocie
2) bronhia inferioara Structura peretelui bronhiilor intrapulmonare difera in raport cu calibrul acesteia.
Bronhiile lobare si segmentare: au o structura asemanatoare cu cea a traheei, cu deosebirea ca lumenul lor este mai mic, iar inelele sunt complete. Bronhiile interlobare au mucoasa de tip traheal si in corionul acestuia se gasesc glande de tip seromuculos. Scheletul fibrocartilaginos este format din segmente de arcuri de forma lenticulara, iar adenticea din tesut conjunctiv lax.
Bronhiile intralobare care provin din diviziunea dicotomica a bronhiilor interlobare, au epiteliul mucoasei monostratificat, prismatic sau cubic, corionul este lipit de glande. Scheletul cartilaginous lipseste fiind inlocuit de un inel musculos.
Bronhiile terminale au o structura mult mai simpla. Epiteliul lor este usor turtit, lipsit de cili si de celule caliciforme.
Bronhiile respiratorii sau acinoase se caracterizeaza prin faptul ca peretele lor este prevazut din loc in loc cu alveolele pulmonare - acolo unde se face schimbul de gaze intre mediu si sange, la nivelul capilarelor.

Deci, arborele bronsic face parte din aparatul respirator ale carui componente sunt in ordine: nasul si caile nazale, laringele, traheea, bronhiile si plamanii - alcatuiti din 2 categorii de formatiuni anatomice distincte: un sistem de canale aeriene intrapulmonare numit arborele bronsic si un sistem de saci in care se termina ramurile arborelui bronsic si care poarta numele de alveole pulmonare.

| anonymous2628 explică (pentru laSoledad):

Si totusi, am gasit ambele termene intr-un manual de clasa a 11... fara sa imi pot da seama care e diferenta