| hotsparks a întrebat:

Ma pregatesc pentru Evaluarea Nationala la matematica si am intampinat o problema care-mi da dureri de cap: Intr-o clasa sunt 25 elevi.17 elevi cunosc foarte bine limba engleza, iar 18 limba franceza.Cati copii stiu ambele limbi? Raspunsul era:10 copii.
Nu inteleg cum se rezolva.

Răspuns Câştigător
| FollowTheLight a răspuns:

E foarte simplu! Deci zice ca sunt 25 de elevi si ca 17 cunosc engleza iar 18 franceza! Aduni 17 + 18 si iti da 35.Asta inseamna ca diferenta pana la 25 cunosc si engleza si franceza.Deci faci 35-25 si iti da 10. E foarte logic!winkingBafta la examen!

6 răspunsuri:
| Anduuu a răspuns:

17+18-25=10!

| brunetzelu a răspuns:

Salut.Ideea este urmatoarea:in clasa sunt 25 de elevi, 17 cunosc fb limba engleza, dar printre ei se afla si cei care cunosc franceza, 18 cunosc fb franceza, dar printre ei sunt si cei care cunosc engleza, adunand cei 17 elevi cu cei 18 obtinem 35 de elevi, insa in clasa sunt doar 25 de elevi, facand diferenta dintre cei 35 si cei 25d elevi vom obtine numarul de elevi care cunosc ambele limbi. Sper ca am fost destul de explicitbig grin

| JustMe_8048 a răspuns:

Habar n'am. Probabil ca trebuie pusa in ecuatie.sau cine draq stie

| breed a răspuns:

17+18=35
35-25=10

| marcela290 a răspuns:

17 + 18 -25 =10

| cerasela2000_7812 a răspuns:

17+18=35 cati copii stiu si engleza si franceza la un loc
35-25=10 copii stiu ambele limbi

sper ca te-am ajutat