| 1Chris1 a întrebat:

Sunt in clasa a 8 a, iar anul acesta o sa am evaluarea nationala, cu camere si n-o sa se poata copia, cred... Problema e ca sunt praf la matematica, nu stiu nimic, nu inteleg nimic, nici 5 nu cred ca iau. Ce as putea sa fac?

10 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Prima condiție pentru a lua un examen este să te prezinți.
Regulă valabilă de 150 de ani încoace.
Dar, după cum tu singur recunoști, la tine e aproape imposibil acest lucru.
Sincer, nu cred că te pot încuraja cu ceva. Ar fi pierdere de timp pentru amîndoi.

| Siracuzia a răspuns:

Sa nu te bazezi pe ideea ca vei copia la examen, pentru ca nu vei reusi.Si eu cam aceeasi problema ca a ta, nu prea ma descurc la mate, dar straduieste-te acum pe ultima suta de metrii, sa acorzi o atentie mai mare in clasa, spune-le parintilor sa te mediteze, lucreaza in plus.Bafta la examen!

| Fineness a răspuns:

Lasa naibii de meditatii. Un mare filozof spunea asa:Mai bine inveti singur, decat invatat de altcineva.Mai uita-te ce ai invatat la clasa anul asta, dar mai ales anul trecut, fa singur exercitii acasa, mai uita-te pe net sau roaga pe cineva din familie sa iti explica daca nu pricepi ceva.Nu uita:Toti marii oameni au ajuns sus, deoarece au invatat SINGURI.Bafta si nu te descuraja.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Având în vedere timpul puțin care te desparte de examene, eu nu cred că ai putea să înveți singur matematica. Dacă ai tăi au posibilități, să-ți angajeze un meditator bun, nu profesorul de la clasă ori un profesor din școala la care înveți, ci unul din afara școlii. Cu două-trei ședințe pe săptămână, ai putea rezolva cât de cât, adică să iei un 5, fără de care nu treci examenul.
Uite un mic ajutor pentru română. Intră pe http://lecturirecenzate.ro/ și pe http://lecturi-scolare.blogspot.com/

| Dana211 a răspuns:

Ai putea sa vorbesti cu un profesor si sa te apuci de meditatii desi deja e cam tarziu. Daca nu roaga pe cineva care sa se pricepe sa te mai ajute pe unde nu sti si incepe sa lucrezi cat mai singur/a pentru ca e foarte important sa faci cat mai multe exercitii daca vrei sa stii si sa intelegi matematica

| Someoneeene a răspuns:

Te duci la meditatii

| didi2802 a răspuns:

Poti sa incerci sa iei meditatii sau sa inveti singur din carti. Dar daca nu reusesti nici atunci incearca sa nu te stresezi prea tare pentru ca tot ajungi la un liceu si cu o nota sub 5.Eu am luat sub 5 la matematica si 9 la romana si am ajuns la un liceu bun happy.

| Zuzulina99 a răspuns:

Sa inveti!laughing

| Andrei_Ardelean_1985 a răspuns:

Oricum o sa intri la liceu fie ca il iei fie ca nu... cei drept nu o sa fi la un liceu bun... dar