| luiza_8908 a întrebat:

Buna vreau si eu sa ma ajutati cu ceva daca vreti bineinteles caut si eu o substanta chimica care sa aiba proprietati fizice o denumire stiintifica si formula ei plzzz ajutati-ma ofer fundita promit

Răspuns Câştigător
| Nutzu91 a răspuns:

Sarea cu formula (NaCl) are proprietati fizice (este solida, de culoare alba. are gust ) denumirea stiintifica fiind "Clorura de Sodiu"
si :
"Talc" denumire stiintifica (Carbonatul de calciu) este o substanţă solidă de culoare albă cu formula chimică CaCO3 este o sare (carbonat) a calciului cu acidul carbonic, raportul ionilor de Ca2+ şi CO32- fiind de 1:1.
Funda big grin?

1 răspuns:
| luiza_8908 explică:

Multumesc