| MileyS a întrebat:

Ma puteti ajuta spunandu-mi cum s-au format cuvintele Valea Seaca si Saraceni? Multumesc!

4 răspunsuri:
| Kesariona a răspuns:

Valea Seaca - > cuvant format prin compunere din din substantivele "valea" si "seaca"
Saraceni -> substantiv format prin derivare cu sufixul "eni" de la cuvantul de baza"sarac"
Sper sa fie bine ^^ Piisu` happy

| MeUFO a răspuns:

Bună! Poate că pe tine te interesează altceva. Valea Seacă şi Sărăceni sunt toponimice din nuvela "Popa Tanda". Sugerează sărăcia locurilor şi locuitorilor. Văile des inundate nu rodeau nimic, erau seci, iar locuitorii erau, fireşte, săraci.
Te invit să citeşti povestirea acestei nuvele aici: http://www.lecturirecenzate.ro/2011/01/25/lecturi-popa-tanda/

| sanders a răspuns:

Valea-seaca=compunere prin alaturare saraceni=compunere prin contopire

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna si eu l-am avut uite valea seaca compunere prin alaturare fara cratima. si saraceni derivare cu sufixul en de la cuvantul de baza sarac funda?