| คηĐЯээд a întrebat:

Ma scuzati ca pun o intrebare de genul acesta, stiu ca e interzis dar in 'limitele' mele va cer ajutorul! Promit ca nu o sa se mai intample si desigur o sa dau FUNDA.Azi am dat 'test'la chimie si ne-a lasat noua foaia cu exercitiile, asa ca va rog sa incercati macar putin sa rezolvati ceva din ele, pentru ca eu nu stiu daca am facut bine sau rau, si nu pot sa ma corectez singura.

1)Pentru fiecare din elementele de mai jos, repezentati modelul atomic si stabiliti locul in tabelul periodic.

a) Z=4 Be

b) Z=6 C

c)Z=7 N

d)Z=17 Cl

e)Z=19 K

f)Z=32 Ge

g)Z=22 Ti

h)Ar[are 3 straturi ocupate cu electroni si 8 electroni pe ultimul strat]

i)O[are 2 straturi ocupate cu electroni si numarul grupei de 8 ori mai mare decat numarul perioadei.

Exemplu:

a) 1s1 ' 1s2; Grupa 2 A Periodata 2.

2)Pentru fiecare dintre elementele de mai jos, reprezentati modelul atomic si dterminati numarul atomic:

a) Ne[ Perioada 2, Grupa 8]

b)Na[ Perioada 3, Grupa 1]

c)S [ Perioada 3, Grupa 6]

d)Ca [ Perioada 4, Grupa 2]

e)As [ Perioada 4, Grupa 5]

f) Mn [Perioada 4, Grupa 7]

g)Zn [ Perioada 4, Grupa 2]

VA IMPLOR MULT DE TOT, MACAR SA STIU SI EU CE NOTA AM LUAT!

2 răspunsuri:
| คηĐЯээд explică:

Mi-a adus testul` am luat 10 love struck mersi oricum celor care au raspunswinking

| Princessee a răspuns:

E usor de tot. Le rezolv si revin cu un raspuns