| anonim_4396 a întrebat:

Ma uit intr-o carte invechita de vreme si nu pot distinge numele unui anumit personaj care a facut parte din serviciul diplomatic a lui Ferdinand I si al urmasilor sai.Tot ce pot distinge este ca a poposit(preotit?)la Alba Iulia, a fost episcop de Pecs, vicerege al Ungariei si cardinal, originar din Dalmatia. Vreau sa aflu mai departe despre opiniile lui cu privire la Transilvania si nu pot daca nu-i stiu numele.Ma ajutati va rog?

2 răspunsuri:
| jUsTc00nF1rM a răspuns:

Ma omule ma a poposit in prima rand inseamna a ramane a face un popas (a te opri) si in al 2-lea rand n-are rost sa cauti. Stii dc? Ca ii mort si daca mai cauti mult mori si tu laughingrolling on the floor

| florin_4073 a răspuns:

Sigismund Bathory