| Samme a întrebat:

Ma uitam la mediile de la admiterea la facultate din anii anteriori si am observat ca unele medii din lista candidatilor respinsi sunt mai mari decat cele de la buget. Imi poate explica cineva de ce? Exemplu: http://www.studentie.ro/....../index.php (Primii 5+ candidati respinsi au avut media mai mare decat ultimul de la buget si au trecut si proba eliminatorie)

Răspuns Câştigător
| Matt24 a răspuns:

Poate sunt persoane care au facut primul an la buget in alta parte si astfel nu mai au dreptul la inca un prim an bugetat, doar la taxa.Se mai fac si redistriburi dupa prima sesiune de admitere si daca si-au pus alte specializari la care s-au ocupat toate locurile inaintea lor, raman pe dinafara.