| Firdinica a întrebat:

Madagascar este una dintre tarile Africii?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Africa e un continent, si daca nu stiai continetul este format din tari. Si formularea este foarte corecta, o tara poate apartine unui continent asa cum Madagascar apartine Africii si asa cum Romania apartine Europei.

11 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Da. E pe-o insulă.

| minrest a răspuns:

Da. Este.

| xXsweetgirl99Xx a răspuns:

De fapt, este o tara insulara.

| iInfinityDarkness a răspuns:

Madagascar este o ţară pe o insulă cum ar veni care aparţine Oceanului Indian de pe coasta Africii de Sud

| ivanhoe a răspuns:

Da, Madagascar este o tara insulara africana din Oceanul Indian. Capitala la Antananarivo.

| Darkguy a răspuns:

Dap

| Sfetnicul a răspuns:

Este o țară din Africa. Ocupă insula cu același nume - cea mai mare din Africa.

| gabrielatulbu2001 a răspuns:

Da, Madagascar este o tara insulara apartinind continentului Africa (apropo buna idee) big grin

| Georgeboss1999 a răspuns:

Este o insula care apartine Africi.

| Firdinica explică (pentru Georgeboss1999):

Dar este si o tara in acelasi timp? Profesoara noastra de geografie a zis sa facem despre o tara din Africa.

| minrest a răspuns (pentru Georgeboss1999):

Ce inseamna ''a apartine''? Africa nu e un stat, ca sa ii apartina o insula. Ce inseamna ''insula''? Din Madagascar fac parte si insule mai mici. Ce inseamna ''Africi''?

| suntserios a răspuns (pentru minrest):

Africa e un continent, si daca nu stiai continetul este format din tari. Si formularea este foarte corecta, o tara poate apartine unui continent asa cum Madagascar apartine Africii si asa cum Romania apartine Europei.