| BlackRose03 a întrebat:

Mai am aproximativ 2 luni jumate pana la bac(uman, stiinte sociale). Nu am invatat nimic si stiu ca voi lua nota mica la simulari. Daca ma pun acum serios pe invatat am timp sa recuperez materia la romana, istorie, logica si sa iau peste 9?

Răspuns Câştigător
| VoidEternal a răspuns:

Aici voiam sa ajung. Nu esti constanta cu invatatul dar planul tau se bazeaza pe faptul ca nu o sa ratezi nicio zi de acum inainte pentru a invata, sau oricum o sa fii foarte consecventa incepand de... maine. De asta am zis ca o sa-ti fie greu, mai ales in conditiile in care vrei note foarte mari.
Cei care au probleme de constanta se apuca mai timp timp, pentru ca... au probleme de constanta. Cum ziceam, prove me wrong. Eu doar trageam o concluzie de pe margine cu datele pe care le-ai oferit tu. Nu am nicio placere in a-ti spune ca sunt sanse mici sa ajungi la telul pe care ti l-ai propus. Dar "sanse mici" nu inseamna zero sanse, deci... spor.

12 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Dacă ai ambiția să iei măcar 9, e posibil ca până acum să nu fi fost chiar străină de carte. Caz în care nu ar fi chiar imposibil, dacă te ții serios de treabă, să ajungi la rezultatul propus.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Daca te apuci chiar in clipa asta... da, ai sanse.

| Mosotti a răspuns:

Asta vom vedea, nu stim dinainte daca ai timp sau nu sa recuperezi, apuca-te de invatat si vezi pe parcurs.

Ptr ca aici sunt doua chestii:
1 - Nu ai invatat ca nu ai vrut dar ai capacitate destula de a invata, si asa e posibil sa recuperezi.
2 - Nu ai invatat ca de fapt nu prea poti, sau inveti greu, si atunci nu vei recupera.

Deci vedem in timp, asta e cel mai bun raspuns.

| Emma30555 a răspuns:

Cu puțin noroc ai șanse.

| VoidEternal a răspuns:

Dacă până acum nu ai învățat nimic, șansele ca de acum sa te pui "serios" pe învățat, sunt minimale.
Apoi depinde cât ai învățat în cei 4 ani și cât de repede prinzi.
Eu zic că aproape sigur nu o sa iei peste 9. Să recuperezi 3 materii in 2 luni de la 0... Keep dreaming.

| BlackRose03 explică (pentru VoidEternal):

De ce nu s-ar putea? La istorie materia reprezinta o carte de 140 de pagini. Invatand 2 pagini/zi recuperez pana la bac. Sa invat paginile respective mi-ar lua undeva la o ora/zi. Plus inca o ora sa le fac rezumat pentru a simplifica. O parte din exercitii nici nu sunt din propriile cunostinte, ci bazat pe text. Rezolvand corext exercitiile in care trebuie sa dai raspunsuri din text iei 6. La romana trebuie stiut comentariile si structuri(ex:textul argumentativ). Poti invata lejer si 2-3 comentarii pe zi. Am 18 comentarii de invatat. Daca invat un comentariu/zi in 2 saptamani recuperez comentariile respective. Si luna ramasa ma pot axa pe structuri(gen liric, epic, dramatic - 2 zile fiecare model invatat) si modele bac. Logica am invatat-o in urma cu 3 ani intr-o luna si am luat diferentele din 8 elevi pentru transfer, e cea mai usoara. Materia la istorie si logica e pe un an, timp in care daca te apuci de la inceput poti invata minim fiecare 3-4 zile si sa iei nota mare. Eu mai am 3 luni. Romana e si din amii anteriori ce-i drept, dar comentarii in mare. Poate imi scapa ceva ce tu stii, de ce nu as reusi in aceste conditii?

| VoidEternal a răspuns (pentru BlackRose03):

Atunci lasă TPU-ul și spor la treabă.

Permite-mi totuși să fiu sceptic că o să respecți planul asta pe zile așa cum ți l-ai făcut tu acum. E doar părerea mea. Prove me wrong.

| BlackRose03 explică (pentru VoidEternal):

Nu stiu cum sa fiu constanta cu invatatul, am si dependenta fata de telefon. Chiar vreau sa ma pun serios pe invatat, dar e dificil cu motivatia...

| VoidEternal a răspuns (pentru BlackRose03):

Aici voiam sa ajung. Nu esti constanta cu invatatul dar planul tau se bazeaza pe faptul ca nu o sa ratezi nicio zi de acum inainte pentru a invata, sau oricum o sa fii foarte consecventa incepand de... maine. De asta am zis ca o sa-ti fie greu, mai ales in conditiile in care vrei note foarte mari.
Cei care au probleme de constanta se apuca mai timp timp, pentru ca... au probleme de constanta. Cum ziceam, prove me wrong. Eu doar trageam o concluzie de pe margine cu datele pe care le-ai oferit tu. Nu am nicio placere in a-ti spune ca sunt sanse mici sa ajungi la telul pe care ti l-ai propus. Dar "sanse mici" nu inseamna zero sanse, deci... spor.

| Nirvanaaa a răspuns:

Dacă chiar înveți serios și sacrifici tot timpul liber in aceste luni, da, poți lua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E posibil.
Dar putin probabil
Ia meditatii ca sa te asiguri ca te impinge cineva de la spate. Ca de una singura nu vei fi concentrata
Daca lucrezi cate 4.5 ore pe zi si in weekend 8.10 ore/ zi, cresc sansele mult.
Repetitia chiar e mama invataturii.
Repeta verbal si in scris
Fa variante de bac vechi cat mai multe. Macar 100 de variante
Primele 30 Fale cu baremul in fata. Pe urma o sa te prinzi de tipar
La romana esti cam optimista ca poti sa inveti 2-3 comentarii pe zi.
Fa-ti un calendar pe o foaie a3 si lipeste l de perete
Noteaza ti cat ai de lucrat in fiecare zi s
Tine evidenta la cat ai lucrat efectiv. Ajuta sa vezi progresul

Pana la urma cat inseamna 3 luni din viata ta, o singura data in viata alocate doar pentru scoala? Acum bacul e prioritatea nr 1. E mai mult un examen in care trebuie buie sa demomstrezi daca esti capabila sa aloci tot efortul pentru acest scop

| Strepix a răspuns:

Ma gândeam inițial ca întrebi dacă ai șanse sa iei bacul, nu ca aspiri la 9... Dar sa știi ca nu e imposibil. Însă ce mai cauți aici? Pune-te și citește zilnic! Lasă telefonul, Netflix-ul, jocurile ca ai timp de ele mai târziu. Eu, sincer, am luat nota 8, 11 la bac învățând cu 2-3 săptămâni înainte. La logica nu făceam nici măcar de nota 3, dar aici m-am pregătit cu 2 luni înainte, cu o profesoara online și am luat 9. Deci nu-i imposibil, dar trebuie sa tocești!

| Suki111 a răspuns:

Eu am început sa învăț cu 3 săptămâni înainte de bacul de la bio, daca te apuci serios de învățat o sa il iei, asta e tot ce contează.