| Alice_Alice_1995 a întrebat:

Maine am teza la mate. Imi puteti explica cu se transforma o fractie in numar zecimal? Exemplu? Dau fundă! Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| liviu890 a răspuns:

Ai mai multe optiuni. O data poti sa amplifici astfel incat sa ai un numar de impartit la 10 sau la multiplii lui. Sau poti sa faci "clasic", sa imparti pur si simplu numarul respectiv.
De exemplu 3:7 = 0, 428. E greu de explicat aici.

7 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Domnișoară.,
Vezi răspunsul pe care l-am dat lui Daniel Păduraru.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu se fac teme pe TPU. Citeste articolul 12: http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente#11

| AFR81 a răspuns:

E greu de explicat si de inteles aici. Cauta pe Youtube tutoriale sau intreaba-ti colegii maine inainte de teza.

| Dorel_George_Si_1982 a răspuns:

Pai trebuie sa imparti numaratorul la numitor si iti da nr. Ex 5 pe 2 = 5:2=2,5

| FLORINA123 a răspuns:

Daca ai 53 supra 100, muti virgula de la dreapta spre stanga atatea cifre cate zerouri sunt adica e egal cu 0, 53.
Daca este 53 supra 10 este egal cu 5, 3

| DanielPaduraru123 a răspuns:

Uite asa de exemplu am 2/1 (2 supra 1) 2/1=0,5 împărți numaratorul la numitor

| corolav a răspuns (pentru DanielPaduraru123):

2/1 = 2 Deci nu e corect...
1/2 = 0, 5
Băi, Liviuț, tată!
Fracția este atunci cînd o împărțire este scrisă sub forma numărător supra numitor.
Fracția este de fapt o împărțire scrisă sub forma :un numărător supra(/) un numitor.
Ex: 3/4; 2/5; 6/9; (fracții subunitare= împărțirea dă un număr mai mic decît 1).
4/4; 100/100; 9/9 ( fracții echiunitare = împărțirea dă rezultat 1).
7/3; 23/12; 9/4( fracții supraunitare= rezultatul împărțirii este mai mare decît 1).
Fracția zecimală provine din împărțirea numărătorului ( cifra de deasupra liniei de fracție) la numitor ( cifra de sub linia de fracție).
În cazul lui 3/4 = 3: 4=rezultatul, scris sub formă de fracție zecima
lă = 0, 75.
2/5 = 2: 5 = 0, 4;
6/9 = 6:9 = 0, 666
7/7 = 7:7= 1
4/3= 4:3 = 1, 333
6/5 = 6:5 = 1, 2
Cam asta e!