| TheDarkMita a întrebat:

Maine dau test la, mate imi poate explica cineva "Scoaterea factorilor de sub radical " ca nu prea inteleg.

Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Pai trebuie sa-l descompui mai intai. Ca sa-l descompui il imparti doar la numere prime.
De exemplu, trebuie sa scoatem factorii de sub radicalul 12.
Il descompunem pe 12:
12:2
6:2
3:3
1.
Asadar, radical din 12 este = 2 patrat inmultit cu 3.
Ceea ce este la patrat iese de sub radical si devine coeficient, adica se pune in fata radicalului, iar ceea ce e la puterea 1 ramane sub radical.
deci radical din 12 este 2radical din 3.

3 răspunsuri:
| CristianMarius a răspuns:

Scoaterea factorilor de sub radical presupune etape specifice. Vom folosi un exemplu în timp ce vom şi observa aceste etape. Să luăm ca exemplu numărul-.

Descompunem numărul de sub radical

în cazul nostru, numărul 32. )

După ce descompunem luăm câte

două numere la fel, din care ies unul singur.

Observăm că din doi de 2 rezultă un singur 2; din doi de 2 rezultă un singur 2. Rămâne numărul care nu se înmulţeşte 2.

3. Numerele ce au ieşit (în cazul nostru doi de 2) se înmulţesc (-) şi sunt numerele dinaintea radicalului. Numerele ce au rămas fără să iasă de sub radical se înmulţesc şi rezultă numărul de sub radical.

| DiannaDia a răspuns:

Parca iei rnumarul de sub radical, tot il descompui pana iti da un nr. de genul 4=2radical2 sau 36=6

| Georgeeeeeeee a răspuns:

Primul lucru pe care trebuie sa il stii este rationalizarea fractiei adica amplifici fractia respectiva cu radicalul.SUCCES!