| sakuntala a întrebat:

Mara-incadrare in tema familia si viata sociala si iubirea? puteti sa imi dati cateva idei? va rog

Răspuns Câştigător
| Sebby a răspuns:

'Mara' se incadreaza in tema familie deoarece face parte din curentul literar artistic numit realism iar familia este una dintre temele si motivele prezentate in operele scriitorilor realisti preacum si viata sociala. iubirea este intalnita in opera ca punct central deoarece actiunea se bazeaza pe dragostea din Natl si Persida, desi romanul are ca titlu numele personajului Mara acesta este inpartit in doua parti fiind mai intai 'romanul Marei' - prima femeie capitalist din literatura noastra iar mai apoi este centrat personajul Persida. Altfel spus : 'Tema romanului o constituie fresca siciala a lumii ardelenesti cu morvurile(obiceiurile) ei specifice intr.un spatiu real asezat la confluenta(intersectia) satului cu orasul intr.un targ ardelenesc, in centrul acestui mediu afalndu.se tema familiei.

2 răspunsuri:
| mikutza_1812 a răspuns:

Romanul urmareste destinul Marei,precupeata de la Radna,si al copiilor ei, Persida ai Trica, pe parcursul trecerii acestora spre varsta adulta.Desi vaduva,sotul ei fiind Branzovanu,care cat a trait a fost "mai mult carpaci,decat cizmar",eroina reuseste datorita spiritului ei intreprinzator, sa duca o viata prospera, marcata de zgarcenia si de permanentele ei vaicareli.Persida ii asigura,cu minimum de efort financiar, buna educatie la calugarite cu ajutorul maicei Aigidia, iar pe Trica il da ucenic la cojocarul Bocioaca.Romanul consacra un spatiu extins vietii sentimentale,care ii uneste,Persida si Natl,sunt cununati in secret de generosul Codreanu si pleca la Viena, nevoiti sa -si paraseasca locurile natale, unde unirea a doi tineri de nationalitai diferite intampina opozitia unui mediu dominat de prejudecati si in primul rand a parintilor.Greutatile cu care se confrunta si dupa intoarcerea de la Viena,precum si evolutia divergenta a caracterelor lor inaspresc relatiile dintre cei doi soti.
Situatia se inrautateste,relativ,o data cu nasterea copilului, cand Mara si Hubar accepta in sfarsit casatoria incheiata fara voia lor.Un nou conflict este pe cale sa izbucneasca in privinta religiei, in care sa fie botezat copilul.Cand acest conflict se aplaneaza,romanul se incheie,brusc si brutal,cu uciderea batranului Hubar, de catre fiul sau nelegitim, Bandi.
Sper sa te ajute! Aceasta tema am avut-o si eu in semestrul intai cand am dat teza la limba romana.

| YoGaby a răspuns:

MZ celor care au comentat aici! ma ajuta f mult asta la un referat la scoala!