| SegraveZ a întrebat:

Marea mediteraneana este la fel ca marea mediterana?

Răspuns Câştigător
| RobertM16 a răspuns:

Marea mediteraneana sau marea dintre pamanturi fac referire la tipul de mari in care predomina temperaturile oscilante si gradul de salinitate.Singura asociere al acestui tip de mare este Marea Mediterana.Deci poti spune ca este una si aceeasi chestie.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Denumirea marii este Marea Mediterana iar mediteranean este un adjectiv care se poate referi la ceva ce apartine Marii Mediterane, respectiv climat, tinuturile invecinate marii, etc.

| corolav a răspuns:

Nu există Marea „Mediteraneană".
Corect este „Marea Mediterană". Și, dintr-o origine latină, are și o traducere: cea de la jumătatea ( medi - terrana)) pămînturilor, sau „dintre pămînturi", făcîndu-se relația că aceasta separă cele două pămînturi ( cunoscute la acea vreme), Europa și Africa.
„Mediteraneană„ este un adjectiv care provine de la „Mediterana", precum „europeană" de la Europa ( de exemplu).

| Anonima6789777 a răspuns:

NU exista mare mediteraneana laughing mediteranean este un adjectiv pentru lucrurile care provin din zona Marii Mediterane.
ex : mancare mediteraniana
climat mediteranian etc