| Mamarutele a întrebat:

Marti dau teza la romana. Imi poate da cineva vreun test pentru clasa a V-a semestrul 1?

Răspuns Câştigător
| Konata a răspuns:

LUCRARE DE EVALUARE FINALĂ LA LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ
Clasa a V-a, semestrul I
RÂNDUL I
SUBIECTUL I (45 p):
S-a arat, s-a strâns porumbul, vița nu mai are struguri,
Și câmpia parcă este o săracă dezbrăcată;
Rarii vișini din grădină au de furcă pân-la muguri,
Și în locul blândei toamne, iarna dinții și-i arată.

Cu picioarele în umbra ce împrejurul lui se-ntinde,
Dar cu fruntea în lumina soarelui ce piere-n zări,
Un scaiete-nalt și mândru, orizontul îl cuprinde
Întrupând melancolia risipită pe cărări. (Cincinat Pavelescu – Artist)

1. Precizează numărul de litere și sunete din cuvintele: dinții, picioarele, zări. 6p

2. Transcrie două cuvinte ce conțin diftongi și un cuvânt ce conține hiat. 6p

3. Găsește sinonimele cuvintelor: săracă, orizont, cărări. 6p

4. Alcătuiește familia lexicală a cuvântului mugur. 6p

5. Găsește antonimele cuvintelor: săracă, lumină, înalt. 6p

6. Analizează verbele subliniate. 6p

B. 7. Transcrie o comparație. 3p

8. Transcrie o personificare. 3p

9. Precizează rima poeziei. 3p

II. SUBIECTUL II ( 45 p):
Scrie o compunere de 10-15 rânduri, în care personajul principal să fie omul de zăpadă. (Poți folosi ca moduri de expunere narațiunea/povestirea, descrierea și dialogul. Dă un titlu potrivit compunerii tale.) Se acordă 1O puncte din oficiu! SUCCES!

4 răspunsuri:
| Georgyyyyyyy a răspuns:

Buna..pai cauta sh uh pe google scrie asa model teza romana a 5 a si trebuie sa ti dea...

| SmileAgain a răspuns:

Buna! Eu anul trecut am fost clasa a v-a si uite ce am primit : am primit un text apoi sa facem pe baza lui niste exercitii, sa gasim cuvinte cu diftongi, triftong si hiat thinking apoi exercitii cu sinonime/antonime si probabil o sa va dea si de alcatuit o compunere.winking Ce coincidenta, si eu dau teza marti! Iti doresc mult succes. Pup! :*