| ionutzblackknife a întrebat:

Matematica-informatica sau Stiinte ale naturii

Dupa cum spune si numele postului la ce are fi mai bine sa dau Matematica-informatica sau Stiinte ale naturii?

Ce ma intereseaza in special este :

Matematica nu e o problema pentru mine in general
Si la biologie am luat medii de 10 pana acum in clasa a 8 fara sa imi deschid caietu/cartea acasa

Materile cu probleme de care ma tem sunt:

La stiine : Fizica care ehhhh pana acum am reusit sa ma descurg bine da din cate inteleg e mult mai grea incepand cu liceul si la fel si cu chimia + ca ambele profe sunt cam "depasite" deci nu sunt sigur 100% ca medile de 8-9 luate cu ele inseamna ca de fapt stiu ceva din ce ne da la liceu

La mate-info : informatica habar nu am in ce consta. pariez ca avem PC-uri depasite cum avem si la scoala deci nu lucram doar pe ele

Deci care dintre materi are fi mai problematice din cauza orelor suplimentare Info sau chimia/fizica?

Intrebarea la care ma gandesc cel mai mult : Conteaza mult profilul pe care il avem la liceu mate-info sau stiintele naturii pentru admiterea la facultate? Daca vreti, dati niste exemple de facultati pe care le pot urma la fiecare profil in parte.

Răspuns Câştigător
| Piscotel a răspuns:

Profilul pe care il ai in liceu nu conteaza foarte mult pentru admiterea la facultate. E posibil in schimb sa te afecteze in timpul facultatii, dar asta depinde numai de tine si de capacitatea ta de a intelege. Spre exemplu la stiintele naturii faci matematica m2, iar daca alegi o facultate ca politehnica va fi dificil la inceput sa te descurci la matematici speciale.

Eu ti-as sugera totusi sa mergi pe mate-info. Informatica este una dintre singurele materii utile pe care o poti face in liceu si o incepi de la 0. La fel este si cu fizica si cu chimia, le iei de la 0.

Daca termini mate-info poti merge oriunde la facultate (medicina, politehnica, ase, universitate chiar si academia de politie sau militara).

2 răspunsuri:
| PrecioussGirl a răspuns:

Pei la mate info sunt eu.se pune accent pe mate si info, dai teze la mate info rom si la alegere kimie/fizica/bio. informatika e ceva nou, te ia de la 0, eu am avut probleme cu ea insa daca inveti de la inceput tot nu vei avea probleme.am trecut a10a insa in a9a la info niciodata nu am lucrat la calculatoare si nu pentru ca ar fi calculatoarele depasite insa pur si simplu nu aveam ce sa lucram la ele. partea de info e mai mult pentru baieti. big grin oricum nu iti fa griji.te poti duce oriunde.fratemiu de la mate info s-a dus la drept deci oh go on

| madutza2468 a răspuns:

Daca iti place mult biologia,chimia si fizica, iti recomand stiinte ale naturii,daca iti place matematica iti recomand mate-info(si in ce priveste informatica, nu-ti fa griji, deoarece din cate am auzit la liceu informatica se ia de la 0 si nu e deloc grea)