| andreeadeeadeea a întrebat:

Media 4,75 se aproximeaza la 5
Sau se facem media cu cea pe pe primul semestru?
Am la matematica media 4, 75 iar pe primul 5.
Am inteles ca mediile sub 5 nu se rotunjesc.
Urgent

3 răspunsuri:
| Idc12345 a răspuns:

Se rotunjeste, treci.

| SAMM0603 a răspuns:

Fiind media pe un singur semestru, da se rotunjeste. Dar daca era anuala, ramanea 4, 75.
De exemplu pe primul ai 5 si pe al doilea tot 5 (rotunjita), media anuala e 5. Daca pe primul era 6 si acum 5, media anuala era 5, 50 si asa ramanea, nu se rotunjea.

| UrsuletuChocolatiu a răspuns:

Se rotunjeste la 5 pentru semnestrul respectiv si pentru media generala la acea materie se face cu cea de pe primul semestru. Incearca totusi sa ti-o maresti, poate sa primesti o ascultare surpriza si sa-ti mai scada. Bafta!