| superpissy40 a întrebat:

Media de admitere la facultate sau media de la bac se calculeaza si cu ajutorul mediei IX-XII? Adica media din anii IX-XII conteaza mai mult decat bacul?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Media de la BAC se calculează cu notele de la cele 3 probe scrise ( 2 obligatorii + 1 la alegere )!
Admiterea la facultate se face în baza unui examen de admitere ( diverse probe ) sau pe bază de "concurs de dosare" ( unde este importantă media de la BAC )!

Mediile din clasele 9-12 NU prea îţi trebuie la nimic.
Poate, în anumite cazuri, la unele facultăţi, în situaţia în care trebuie realizată departajarea anumitor candidaţi cu aceeaşi medie de admitere...

Toate cele bune.

1 răspuns:
| Causanu_Elena-Ramona_1981 a răspuns:

Nu conteaza mai mult, dar se tine cont