| Ericigiani a întrebat:

Merita sa citesti multe carti? Adica eu am 16 ani si sincer sa fiu citesc asa si asa(anul asta am citit 2 carti pana acum), dar cu toate astea majoritatea ideilor sclipitoare mi-au venit din filme.
Asa ca merita sa citesti carti sau sa vezi filme mai multe?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Filmele iti arata continutul unei carti, prin viziunea unui regizor.
Cartile iti pun in miscare fantezia si iti vei inchipui lucrurile in functie de experienta ta de viata si de modul tau de gandire - care poate fi complet diferit de cel a regizorului.

In majoritatea cazurilor (cu putine exceptii), mie mi-au placut mai mult cartile decat filmele care s-au realizat in urma lor. Probabil, cauza este ca un film are o durata scurta, de 2-3 ore, iar cartea o "digestez" chiar si mai multe zile, timp in care am si timp pentru meditatie asupra celor citite.

| Adryan17 a răspuns:

Merita sa citesti carti.
Atunci cand vezi un film, toata informatia e prezentata pe display. Creierul tau nu pune foarte mult efort.
Cand citesti, iti imaginezi personaje, peisaje, actiunea etc. Creierul depune efort, iar tie iti creste capacitatea de concentrare, iar imaginatia ta devine mai bogata.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, mai ales filme horror. Și porco.

| anonimg a răspuns:

Dacă le citești pe cele bune, merită:
https://m.egwwritings.org/ro/folders/216
Le găsești și în aplicația EGW Writings 2 de pe Google play.

| Bizon95 a răspuns:

Am citit foarte mult la viata mea
pot sa spun ca merita sa citesti SI carti
dar nu enorm de multe, daca nu iti place in mod deosebit

m-am lasat de citit din lipsa totala de rabdare, cu toate ca o carte e mai buna decat un film pentru ca prezinta detaliat fiecare idee si fiecare... GAND, totusi, din cauza faptului ca o carte se citeste cu viteza cu care poate respectiva persoana sa citeasca, atunci ORICE AR FI e o metoda FOARTE LENTA de asimilare a informatiei (numeri pe degetele de la o mana cati oameni din istorie puteau sa citeasca cu adevarat repede), iar pe mine asta a ajuns sa ma calce pe nervi... RAU, asa ca si cand am ceva de invatat incerc sa caut un tutorial video, daca gasesc!

chiar acum as vrea sa citesc seria Divergent, pentru ca NU or sa mai faca ultimul film
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Divergent_Series
sad
insa ma apuc eu, putin mai incolo big grin

| Yurisa a răspuns:

Daca nu iti place sa citeesti carti, beletristica, dar vrei sa iti imbogatesti vocabularul si cunostiintele, recomand sa te uiti la documentare sau sa apelezi la enciclopedii.

| FaraNume1245 a răspuns:

Merită. Ai multe de învățat și cărțile te pot ajuta cu asta. Pe lângă, te "împrietenești" cu oameni de valoare (asta presupunând că nu citești Irina Binder sau altele asemenea) și devii chiar tu mai valoros.
Și din filme poți să înveți multe, dar aproape cu siguranță n-o s-o faci, că nu ăsta e scopul lor.

| IubitulThau a răspuns:

Îți recomand filmele.