| narcis13 a întrebat:

Merita sa dau la Facultatea de Istorie(UAIC IASI)? Daca e vreun student la istorie sau cineva care a absolvit, sa-mi spuna care e atmosfera pe acolo, profesorii. O intrebare si mai importanta e legata de viitorul profesional al absolventilor de istorie: v-ati angajat in invatamant/alte domenii, care sunt sansele gasirii unui post? As mai vrea sa stiu cum e programul, daca pot sa lucrez in timpul facultatii.Va multumesc!

3 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Nu stiu ce sfat sa-ti dau, dar iti dau un exemplu, am un nepot care a facut Istoria la Iasi, acum 10 ani, iata "performantele": vanzator la un chiosc de ziare la stapan, concurs pe post, post de profesor la tara, posibilitate de naveta lunar, definitivat dupa 2 ani, concurs pentru post la oras, dar la tara mai aproape, plecat din invatamant, somaj, "pompagiu" la Lukoil si acum operator calculatoare la o firma italiana, merge bine deocamdata, oricum mai bine decat in invatamant... daca mergi la Istorie fii de nota 10, ca nu are cine te bate la fund, poti merge in cercetare, dar pe timpul facultatii sa ivesc si alte oportunitati, cand poti alege si altceva, in afara de a fi profesor. Multa bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am terminat facultatea de istorie iasi acum 2 ani.am facut si un master in acelasi domeniu.acum lucrez in ospatarie.nu are nimic de a face. daca vrei sa faci o facultate fiindca iti place domeniul asta da se merita dar daca te gandesti la un viitor...mmm,poate doar daca ai ceva relatii si bani...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nups! nu se meritahappy...sunt studenta la istorie si crede-ma cand iti zic ca chiar nu se merita, ma gandesc sa ma retrag...profii sunt super. Dar ca si domeniu de viitor nu ai ce face!