| anonim_4396 a întrebat:

Merită să fac facultatea de farmacie?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca o faci ca iti place, da.
Daca o faci, ca sa ai o facultate, mai bine nu.

| Lukasssz a răspuns:

Nu prea merita.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Sincer, nu prea.

Inveti 5 ani grei ca sa ce? Nu prea avem industrie pe ramura medicamentelor, asa ca singura optiune probabila unde o sa te angajezi e intr-o farmacie pe post de vanzator.

Asta, desigur, neluand in calcul ca poate iti gasesti ceva in afara sau ramai in universitate pe post de cadru didactic. Dar eu zic sa nu dai ce se stie ca e cel mai probabil sa se intample pe niste fantezii.

| Mmn a răspuns:

In primul rand daca esti pregatit sa inveti atatea substante si rolul lor..ca e grea si farmacia..asta daca vrei sa fii unul bun. Si dupa te gandesti si la bani si job ce o sa ai dupa.

| Neagoe a răspuns:

Salut!

Depinde care este obiectivul tau final! Sa lucrezi intr-o farmacie, sa produci diverse substante, sa lucrezi intr-un laborator etc. Daca tu te rezumi doar a lucra intr-o farmacie ca vanzator, nu stiu daca merita. Locurile de acolo sunt ocupate si de cei care fac postliceale.
Asadar, gandeste-te ce doresti si apoi analizeaza tu daca merita. Facultatea merita atat timp cat nu ramai la stadiul de vanzator in farmacie.

Succes!