| minime3 a întrebat:

Merita sa faci facultatea de medicina, tehnica dentara? Voua v-ar placea?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Merita, daca-ti permiti sa o platesti si practici.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| minime3 explică (pentru sadrian46):

Desi la cum evolueaza tehnologia, in curand "mainile de aur" vor fi inutile.

| sadrian46 a răspuns (pentru minime3):

Nu vor fi.

| relian a răspuns:

Facultatea de tehnica dentara, este de fapt, vorba cuiva un fel de postliceala, nu iesi doctor, iesi tehnician dentar, pentru ca faci doara 3 ani.
Faptul ca scoala este in cadrul unei facultati, aia nu inseamna ca este facultate.
Sint facultati care fac orice, de la cursuri de cateva luni, la mai stiu eu ce, bani sa iasa.

Daca merita? Parerea mea este ca nu prea se mai merita, zic eu, dar poate gresesc.
De ce spun asta? Astazi dintii se fac cu ajutorul computerului si a unor masini gen freze, sa cam dus timpul cand tehnicianu lucra dinti, desi inca se mai foloseste metoda asta cu mulaje inca, in curand o sa dispara.

Astazi, dentistul, are calculator, are progarm, si o camera video asemanatoare unui stilou.Cu ala ascaneaza dintii, trimite imaginile in computer, apoi direct la un laborator, laborator care arata, cum sa zic mai mare decat supermarketul Kaufland laughing acolo sunt masini toata hala, e ceva gen cum se fabrica masinile laughing

Aia asta fac toata ziua dinti, banui ca si aia tot tehnicieni sunt, acum nu stiu citi bani fac, ori daca is tehnicienii astia ce fac scoala asta. De aia am spus ca nu-s sigur daca se mai merita.

Totul este facut de o masina, omu, doar baga acolo material si aia printeaza, sau frezeaza cu masini computerizate acele lucrari.

Ba mai mult, deja multi dentisti, siau cumparat ei o astfel de masina gen strung, freza, este foarte micuta, eu am vazut, iti face video la dantura, trimite in computer, ala este conectat cu acea masina in stiu si eu 15 minute are ala coroana gata laughing deci nu mai are nevoie de tehnician.

Ce fac masinile astea nu face cel mai talentat artist, sau tehnician de asta cu scoala, nu are cum.
Video ala copie perfect dintii, cand se face acea coroana sau ce lucrare, iese perfecta.

In statele unite, putini dentisti mai lucreaza cu mulaje, majoritatea trimit video cum am spus, apoi primesc dintii in pachet laughing a facut un prieten asa aici o coroana la un implant, fara mulaje fara nimic, cum am aratat mai sus.

Poti sa cauti pe Youtube si gasesti video cu ce am povestit mai sus, arata hale mari, cara aia dinti cu forkliftu laughing

Eu asa cred, in viitor in felul asta se va merge, fiecare dentist is va lua masinuta lui de facut dinti, are acolo la fata locului toate cei trebuie.
O masinuta ce spun, nu e mai mare ca un desktop, nu ocupa loc, daca nu-i iese, sau stiu si eu nu-i convine clientului, ca vrea altfel, tot atunci fabrica alta, acolo pe loc laughing

Daca mie mi-ar placea sa lucrez in acele hale de fabricat dinti? Asa lucra, nu-i munca grea, doar pui bucatele de material in acele freze sau ce or fi, apesi butonu, aia e tot, mai muti dupa caz dintr-o masina in alta etc.

Dar banui ca pentru asa ceva nu este nenvoie de scoala de asta dentara, mai degraba sa stii sa butonezi masinarii.

Cam asta este viitorul, nu cred ca gresesc.

| Frank51 a răspuns:

Nu mi-ar plăcea. Îmi place să proiectez circuite iot și să scriu mici scripturi. Îmi mai place să fac websiteuri și să învăț chestii noi care facilitează procesul ăsta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, niciodată nu mi-a plăcut medicina.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Ce importanta are ce ne-ar plăcea noua?
Important este ce îți place ție.
Cum am mai spus și o să tot repet, mai bine faci o meserie care sa îți placa în loc sa ajungi sa muncești toată viata doar de dragul de câștiga suma x de bani.

Răspuns utilizator avertizat