| anonim_4396 a întrebat:

Merită să învăț limba turcă?
Știu engleză și spaniolă la un nivel avansat dar de când am început să vizionez seriale turcești, mi-a trezit interesul de a o învăța.
Aș vrea să o învăț pentru mine, nu în scopul de a mă lăuda. happy

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Daca iti place, merita.
Invatarea unei limbi dezvolta creierul si limbajul, nu numai in limba pe care o inveti. Iar daca stii deja o alta limba invatata, de la a doua iti va fi mai usor, iar tu esti la a treia, se presupune ca si mai usor.

11 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

" SefirinKizi a întrebat: Merită să învăț... "

orice "merită să inveți. Chiar dacă acest "merită" nu prea e potrivit aici

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pentru tine merită.

| Sn4k3 a răspuns:

Ca hobby daca iti place, sigur. Altfel, nu, mai degraba inveti o limba mai vorbita: portugheza, franceza, mandarina, araba sau ce limba crezi ca ti-ar fi de folos pe viitor.

| sofisis a răspuns:

Eu vorbesc fluent 4 limbi straine. Pentru mine. Nu mi-am pus niciodata intrebarea "merita?". Am vrut sa invat, am invatat.

| Dismally a răspuns:

Daca vrei sa o inveti doar asa pentru a te uita la seriale clar nu merita dar daca nu ai altceva mai bun de facut cu timpul tau poti s-o faci.

| Goete a răspuns:

Chineza. Si nu glumesc, economia tuturor tarilor dezoltate depinde un mare masura de China care de fapt e deja una din cele mai mari puteri mondiale

| Nirvanaaa a răspuns:

Pai dacă tie îți face placere de ce sa nu merite? Atat timp cât e un mijloc de recreere atunci ar fi bine. E și un antrenament mental.

| mi25 a răspuns:

Un invatat (nu mai stiu cine) spunea: cate limbi cunosti atatia oameni salasuiesc in tine.

| wildthing a răspuns:

Ce intelegi prin "merita"?

| antoniaidk a răspuns:

Învață ce dorești tu, fa ce vrei ți, orice îți face plăcere! Dacă tie îți place, Da, merita din plin!

| Angelindeed a răspuns:

Merita sa faci ce ai tu chef.