| kagome_8372 a întrebat:

Ne-a dat la civica sa facem un proiect " ziarul scolii ". Iar acolo putem scrie barfe si moda din scoala noastra, horoscop si vreme. Despre ce altceva as mai putea scrie? * ceva idei am ramas fara inspiratie *

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Mai poti scrie despre violenta in scoala, consumul de droguri la tineri, despre olimpicii din scoala sau elevii cu rezultate speciale la sport, sah, despre ecologie si rolul copiilor in pastrarea curata a mediului, despre reciclare si proiecte executate din materiale reciclabile(am vazut undeva un perete facut din peturi umplute cu nisip!), eventual sa initiati un concurs de obiecte facute din astfel de materiale cu expozitie in scoala, despre astrologie si zodiac, despre alte concursuri pe care le puteti initia voi in ziar (de biciclete, scheitbord, bratarile prieteniei, de bancuri, etc).

3 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

Educatia civica vizeaza formarea bunului cetatean, sa-i dea cunostinte care sa-i permita sa inteleaga modul in care societatea trebuie sa functioneze.Banuiesc ca "la civica"vi s-a amintit (macar) despre:"Declaratia Universala a Drepturilor Omului", acolo vei gasi la loc de frunte "dreptul la libera exprimare", iar aceasta o pot face toti elevii in "ziarul scolii". Daca ramineti doar la "barfe si moda, horoscop si vreme" sau saltati mai sus(ex:grija pentru pastrarea cit mai curata a mediului; compasiunea/sprijinul efectiv pentru cei in nevoie; ridiculizarea "cocalarilor"/"pitzipoancelor";
prezentarea unor persoane din scoala/societate pe care le-ati ales drept modele de corectitudine si competenta, etc.)asta
depinde numai de voi(si de cei ce s-au ocupat pina acum de voi)!

| OpreaSimonaAlina a răspuns:

In cadrul revistei mai puteti scrie compuneri, poezii, jocuri ale elevilor din scoala, desene ale lor, interviuri cu elevi, pe diferite teme.

| justagirlll a răspuns:

Ce zici de un sondaj?