| Nolegend a întrebat:

Neața TPU! As dori sa ma transfer de la un liceu la altul, (de la un profil la altul) si nu am înțeles daca ma pot transfera din memestrul 2 sau in urmatorul an scolar. Stiu ca la liceul la care vreau sa ma transfer se dau niște teste.
Țin sa mentionez ca media de admitere este mai mica decat cea din clasa profilul respectiv.
Mulțumesc anticipat

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru transferul in care schimbi profilul te poti transfera, de regula, numai in vacanta de vara si atunci media de promovare a ultimei clase trebuie sa fie cel putin egala cu a ultimului promovat din clasa de transfer.
Oricum nu te-ai putea transfera dupa sem.I, avand in vedere ca media ta de admitere a fost mai mica decat media de admitere la profilul de transfer.
Va trebui sa sustii si examene de diferente, la materiile obligatorii ce se fac la profilul de transfer si nu le vei face la actualul profil. Daca nu reusesti la aceste examene transferul se anuleaza si ramai la actualul profil.

1 răspuns:
| Nolegend explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc